Najważniejsze wideo w ezd24

ZUS: Ponad 1,2 mln wniosków o wyprawkę szkolną wpłynęło już do ZUS-u

300

Od 1 lipca ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start". Do tej pory do ZUS-u wpłynęło ponad 1 mln 212 tys. wniosków na przeszło 1 mln 751 tys. dzieci. Zdecydowana większość wniosków została przekazana przez bankowość elektroniczną i Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Dofinansowanie na wyprawkę przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia 24 lat. W ubiegłym roku w województwie łódzkim skorzystało z niego 281 tys. dzieci. 

Świadczenie przyznawane jest bez względu na wysokość zarobków osiąganych przez rodziców. Można przeznaczyć je np. na zakup podręczników, zeszytów, czy przyborów szkolnych. 

Wsparcie finansowe przysługuje na dzieci uczące się w szkole, nie będzie więc obejmowało dzieci z tzw. zerówek oraz na studentów.

Należy pamiętać, że wiek 20 i 24 lat liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek graniczny, czyli 20. albo 24. lata ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym.

- Wnioski o 300 zł dla ucznia można składać od 1 lipca do końca listopada wyłącznie drogą elektroniczną. Jeśli wniosek będzie prawidłowo wypełniony i złożony do końca sierpnia, to pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej do 30 września – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. 

Złożenie wniosku po 30 listopada będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada.

Samo złożenie wniosku jest bardzo proste. Trzeba jednak pamiętać, by bezbłędnie wpisać dane takie jak: prawidłowy numer PESEL dziecka, nazwę oraz adres szkoły czy aktualny numer konta bankowego. 

Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie poprzez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych PUE ZUS , portal Empatia lub bankowość elektroniczną.