Zmarł kombatant Romuald Kurowski. Reprezentował Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Miał 95 lat.
Romuald Kurowski, żołnierz Armii Krajowej oraz członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej odszedł w wieku 95 lat. Był prezesem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koła Szadek.
Msza żałobna odbędzie się w sobotę, 18 maja, o godzinie 12.30 w kościele pw. Świętego Maksymiliana Kolbe w Zduńskiej Woli.
Romuald Kurowski urodził się w 1929 roku we wsi Zduny (obecnie część Zduńskiej Woli). W czasie II wojny światowej od 1943 został zaprzysiężony jako żołnierz Armii Krajowej, pomimo, że nie osiągnął wymaganego wieku.
Wspólnie ze starszymi braćmi prowadził działalność konspiracyjną, która polegała na wytwarzaniu lontów i granatów ćwiczebnych. Udało im się zdobyć, przetłumaczyć z języka niemieckiego i powielić podręcznik walki piechoty.
Po reorganizacji oddziału, która miała miejsce w 1944 roku, znalazł się plutonie dowodzonym przez Konstantego Kurowskiego
Po zakończeniu działań wojennych Romuald Kurowski kontynuował naukę w Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli. Po zdaniu matury kontynuował naukę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi, którą ukończył uzyskując uprawnienia nauczyciela matematyki. Karierę zawodową kontynuował, jako nauczyciel przedmiotu w szkołach łódzkich.
W okresie stanu wojennego wspólnie z przebywającym na emigracji w Wielkiej Brytanii bratem Jerzym organizował konwoje z pomocą humanitarną dla mieszkańców Zduńskiej Woli i okolic.
Od początku lat 90-tych działa w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej początkowo w kole łaskim a następnie w kole szadkowskim gdzie pełnił odpowiednio funkcję wiceprezesa i prezesa.
Jako czynny członek ŚZZAK brał udział w organizacji i współorganizacji wielu wydarzeń i uroczystości
o charakterze rocznicowym i patriotycznym. Był min. inicjatorem wmurowania i poświęcenia tablic upamiętniających żołnierzy AK z obwodu Sieradzkiego, Rejonu II i VII, które zostały umieszczone
w kościołach parafialnych w Zduńskiej Woli i Szadku.
Współpracował z Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, uzupełniając jego zbiory o materiały historyczne i zabytkowe dokumenty dotyczące działalności AK w regionie.
Był jednym ze współzałożycieli Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota" w Zduńskiej Woli.
Źródło: UM Zduńska Wola