wersja testowa serwisu

Zielony dach na budynku przy kompleksie boisk sportowych

20200714_145238_copy_1843x1382
fot. Urząd Miasta Uniejów

Zielona ściana, która powstaje na ruinach starego młyna przy rondzie, a także zielony dach, wykonany przez firmę „Sklep Szkółkarsko – Kwiaciarski Grzegorz Gulczyński" z Konina posiadają wiele zalet. Należą do nich m.in. gromadzenie wody deszczowej, oczyszczanie powietrza, obniżanie temperatury otoczenia, zwiększenie bioróżnorodności, tworzenie uzdrawiającego środowiska, wzrost poziomu dobrego samopoczucia jak również zmniejszenie poziomu hałasu w otoczeniu, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Ponadto, zielona ściana i dach stanowią część budownictwa odpornego na zamiany klimatyczne. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że człowiek w otoczeniu zieleni czuje się zdecydowanie szczęśliwszy.

O zmianach w otoczeniu starego młyna wspominaliśmy już niejednokrotnie we wcześniejszych artykułach na stronie. Nasadzenia zostały wykonane, rozprowadzono system nawadniania, powstało też miejsce dla uli z pasieki p. Pawlaka z Zaborowa – teraz tylko czekać, aż zieleń się pięknie rozrośnie!

Inwestycja powstaje w ramach szeroko zakrojonego projektu „Ekologiczny Uniejów", w ramach którego – z inicjatywy Burmistrza Józefa Kaczmarka – na terenie miasta powstają ekologiczne przyczółki i żywe, zielone dekoracje, które promują przesłanie potrzeby dbania o czyste środowisko.

Podobną inicjatywą jest idea „zielonych dachów", która pioniersko powstała w minionych dniach na budynku przy kompleksie boisk sportowych im. Wł. Smolarka w Uniejowie. W ramach zlecenia pracownicy firmy z Konina wykonali prace pomiarowe, usunęli nagromadzony na dachu materiał (ziemia i zachwaszczenia) wzbogacili podłoże do nasadzeń w sposób zwiększający przepuszczalność i wodochłonność i rozprowadzili system nawadniający wraz z podłączeniem go do automatycznego sterownika. System, zgodnie z ustawieniem, załącza się 2 razy w ciągu doby – rano i wieczorem, dzięki czemu możemy być pewni, że nasadzenia, które znalazły się na dachu, będą odpowiednio zasilone w wodę.

W dalszym etapie pracownicy wykonali nasadzenia roślin wieloletnich (wysokich bylin kwitnących, traw ozdobnych, lawendy, liliowców, etc.) oraz ściółkowanie przy pomocy agrowłókniny i kory sosnowej, które utrudnią chwastom ponowną ekspansję w tym miejscu. Firma będzie przez najbliższy rok – w ramach zlecenia – dbała o odpowiedni wzrost wykonanych nasadzeń, a my z pewnością już niebawem dostrzeżemy pięknie kwitnący – i to niejeden: zielony dach!

Zalety zielonych dachów:

  • Zielony dach chłonie wodę deszczową poprzez buforowanie jej w warstwie roślinnej, podłożu i warstwie drenującej. Z kolei zielona ściana chłonie wodę deszczową gdyż rośliny wraz z podłożem działają niczym zbiornik. Oba systemy opóźniają odprowadzenie wód opadowych do kanalizacji, oczyszczają wodę deszczową; woda również, odparowuje także przez rośliny. Wszystko to przyczynia się do stabilizacji poziomu wód gruntowych, zmniejsza obciążenia szczytowe sieci kanalizacyjnej oraz ryzyko powodzi.
  • Rośliny w zielonym dachu filtrują pyły zawieszone w powietrzu oraz przetwarzają CO2 w tlen. Zielone dachy zdecydowanie przyczyniają się do oczyszczania powietrza.
  • Rośliny znajdujące się na zielonej ścianie filtrują pyły unoszące sie w powietrzu oraz przetwarzają CO2 na tlen Jeden m2 zielonej ściany pochłania 2,3 kg CO2 z powietrza rocznie oraz wytwarza 1,7 kg tlenu. Zielone ściany znacznie przyczyniają się do oczyszczania powietrza.
  • Rośliny pochłaniają światło słoneczne, 50% jest absorbowane a 30% odbite; tak więc pomaga to stworzyć chłodniejszy i bardziej przyjemny klimat. W odniesieniu do warunków panujących we wnętrzach oznacza to, że klimatyzacja nie musi pracować tak intensywnie, a to z kolei przekłada się na oszczędność energii. I tu również widać dodatkowy, pozytywny wpływ na klimat w bezpośrednim sąsiedztwie budynku oraz na temperaturę w mieście. Reasumując bezpośrednio w okolicy zielonych ścian, możliwe jest obniżenie temperatury o 3°C.
  • Zwiększenie bioróżnorodności – polega na zakładaniu łąk kwietnych oraz sadzeniu roślin miododajnych w miejscach, gdzie dominowały szczególnie trawy. Różne gatunki kwitnących bylin, krzewów i innych roślin żywicielskich, stanowią wymarzone schronienie dla ptaków, motyli oraz innych owadów. Szczególne znaczenie ma to w przestrzeniach miejskich, gdzie głównie znajduje się beton i asfalt.
  • Zieleń przyspiesza proces zdrowienia pacjentów, co przyczynia się do krótszych pobytów w szpitalu. W zielonym otoczeniu zwiększa się odporność na ból. Tego typu otoczenie nazywane jest również „środowiskiem uzdrawiającym".
  • Przebywanie i praca w otoczeniu zieleni ma niezwykle korzystny wpływ na poziom samopoczucia. Zielone środowisko uspokaja oraz przyczynia się do redukcji stresu.

źródło: UM Uniejów