Zduńskowolscy policjanci rozmawiali z młodzieżą o szkodliwości narkotyków i dopalaczy

Zduńskowolscy policjanci rozmawiali z młodzieżą o szkodliwości narkotyków i dopalaczy
fot. KPP Zduńska Wola

Dopalacze, narkotyki oraz inne używki, to poważne zagrożenie dla młodzieży. Młodzież ucząca się w Annopolu Starym mogła przekonać się, jak wygląda postrzegana przez osobę będącą pod działaniem środków odurzających rzeczywistość dzięki alko i narko goglom, które wykorzystano podczas demonstracji.

Niebezpieczeństwo zażywania tak zwanych dopalaczy wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu, sprzedawane w postaci tabletek, proszków, mieszanin ziół, w postaci suszu, kadzidełek, naklejek tzw. „tatuaży", opakowane w kolorowe, atrakcyjnie wyglądające papierki, nadające im „niewinny" wygląd. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm. 24 marca 2022 roku, policjantka zajmująca się działaniami profilaktycznymi, spotkała się z uczniami klas VII i VIII w Szkole Podstawowej w Annopolu Starym. W trakcie spotkania omówiono z uczniami zagadnienia destrukcyjnego wpływu na młodego człowieka narkotyków, dopalaczy lub innych środków odurzających. Młodzież mogła również przekonać się jak wygląda postrzegana przez osobę będącą pod działaniem środków odurzających rzeczywistość. Było to możliwe dzięki alko i narko goglom, które policjantka wykorzystała podczas demonstracji. Profilaktyk wyjaśniła młodzieży zagadnienia związane z odpowiedzialnością prawną nieletnich tak, by nie było wątpliwości, że każdy młody człowiek odpowiada za swojej czyny.


Rodzicu/opiekunie - zwracajcie uwagę na to co robią Wasze dzieci - pamiętaj!!!

Dopalacze zażywane są zazwyczaj przez dzieci/młodzież pozostawioną samą sobie, bez opieki i nadzoru, nie znajdującą wspólnego języka zrozumienia z rodzicami/opiekunami. Dobre relacje w rodzinie, jasno wytyczony system wartości, nauka asertywności poprzez budowanie wartości dziecka, życzliwość, akceptacja, codzienny kontakt i poświęcony czas na rozmowy o problemach i zainteresowaniach sprawami dziecka – zdecydowanie pomogą uchronić je przed kontaktem z dopalaczami, które mogą stwarzać zagrożenie dla jego życia i zdrowia. Dlatego też rodzice i opiekunowie powinni poświęcać więcej czasu i uwagi swoim dzieciom, rozmawiać o ich problemach dając poczucie wsparcia i zrozumienia, co może ustrzec je przed niebezpiecznym „eksperymentowaniem" z dopalaczami, wielokrotnie kończącym się tragicznie.

Gdzie szukać pomocy:

800 12 12 12 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Źródło: KPP Zduńska Wola