Zduńska Wola: W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”

DSC_9286
fot. UM Zduńska Wola

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" obchodzony był w Zduńskiej Woli przy pomniku poświęconym walczącym w podziemiu antykomunistycznym i niepodległościowym. Obchody trwać będą także w niedzielę, 3 marca.

W piątek, 1 marca, obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". W Zduńskiej Woli zorganizowano obchody przy pomniku w Alejach Tadeusza Kościuszki. Walczącym w podziemiu antykomunistycznym oddano hołd składając kwiaty i zapalając znicze.

Podczas uroczystości swoją historię i historię kolegów walczących o wolną Polskę przypomniał Jan Brzozowski. Kombatant ze Zduńskiej Woli urodzony w 1927 roku, w latach 1946–1947 był członkiem organizacji Wolność i Niepodległość, a w latach 1948–1950 podziemnej organizacji niepodległościowej Katyń w Zduńskiej Woli. Został aresztowany w 1950 roku, a w 1951 skazany na 5 lat pozbawienia wolności.

W obchodach uczestniczyła także młodzież z klas mundurowych z Zespołu Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylli w Zduńskiej Woli Karsznicach oraz Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wojsławicach.

Kolejnym elementem obchodów będzie msza w Bazylice Mniejszej przy ul. Kościelnej w niedzielę, 3 marca o godz. 10.30. Także na niedzielę, 3 marca przygotowano Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym nad zbiornikiem Kępina. Bieg na dystansie 1963 metrów rozpocznie się o godz. 12. Bieg główny na dystansie 6 km rozpocznie się o godz. 12.30.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony przez Sejm w 2011 roku. Pierwszy raz ten dzień obchodzono 1 marca 2011 roku.

Źródło: UM Zduńska Wola