Najważniejsze wideo w ezd24

Zduńska Wola: Skansen Lokomotyw na wakacje

DSC_0573
fot. UM Zduńska Wola

Wakacje w mieście mogą być ciekawe. Nie trzeba daleko szukać, by znaleźć atrakcyjne miejsce na wycieczkę. Na zwiedzających czeka Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Zduńskiej Woli Karsznicach.

Zduńskowolski Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych to miejsce, gdzie można wybrać się na spotkanie z historią klei i kolejowego osiedla Karsznice. Zwiedzanie filii Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola jest możliwe indywidualnie, albo z przewodnikiem.

Skansen mieści się przy ul. Kolejowej 6 w Zduńskiej Woli. Do skansenu dojechać można od ulicy Karsznickiej przez wiadukt na ulicy Leśmiana i rondo Kolejarzy Polskich, albo zjeżdżając z drogi wojewódzkiej 482 w Michałowie na łącznik w kierunku ekspresowej S8 do ronda Kolejarzy Polskich.

Skansen Lokomotyw w Karsznicach wystawia obecnie 30 eksponatów. Mapka sytuacyjna skansenu dostępna jest TUTAJ. Jest także pawilon ekspozycyjny z makietą kolejowego osiedla.

Część eksponatów jest własnością zduńskowolskiego muzeum. Na podstawie umowy użyczenia w Skansenie Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Zduńskiej Woli Karsznicach przechowywane są także zabytkowe parowozy oraz wagony należące do Stacji Muzeum w Warszawie.

W karsznickiej kolekcji znaleźć można między innymi parowóz towarowy Ty246, zwany „Trumanem". Jest jedynym zachowanym w Polsce parowozem tej serii. Wyprodukowany w 1947 r. przez Lima Locomotive Works w Ohio w USA. Dla polskich kolei zakupiono 100 sztuk z przeznaczeniem do prowadzenia pociągów towarowych na magistrali węglowej Śląsk – Porty.

Do skansenu należy także lokomotywa parowa Px 48-1723 z tendrem, która ustawiona jest na skrzyżowaniu ulic Łaskiej z Karsznicką.



Skansen Lokomotyw w Karsznicach powstał w 1993 roku w 60. rocznicę oficjalnego oddania Parowozowni Karsznice do użytku i w 150. rocznicę pojawienia się kolei na ziemiach polskich. Była to inicjatywa Północnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowej wsparta zaangażowaniem pracowników Lokomotywowni Karsznice.

W 2007 roku Miasto Zduńska Wola wspólnie z Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola rozpoczęło starania, by przejąć skansenu. Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola przyjęło w depozyt muzealny część eksponatów znajdujących się na terenie skansenu, a w roku 2009 samorząd przejął od PKP część nieruchomości, na której znajduje się ekspozycja.

Od 2010 roku Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola stało się oficjalnym użytkownikiem obiektu. W 2011 roku z funduszy Urzędu Miasta Zduńska Wola odnowiono pierwsze parowozy i lokomotywy spalinowe. W 2015 roku Skansen Lokomotyw w Karsznicach, decyzją Rady Miasta Zduńska Wola, na wniosek dyrektora Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, stał się oficjalnie Filią Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.

Źródło: UM Zduńska Wola