Zduńska Wola: Podpisano umowę na kolejne zeroemisyjne autobusy

Zrzut-ekranu-2023-01-19-o-13.28.30
fot. UM Zduńska Wola

Kolejne zeroemisyjne autobusy dla Zduńskiej Woli. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji podpisało umowę na wyprodukowanie i dostawę dwóch elektrycznych pojazdów.

Nowe elektryczne autobusy będą klimatyzowane, niskopodłogowe i przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wyposażone zostaną w biletomaty i ładowarki do urządzeń. Pomieszczą do 60 pasażerów. Zastąpią one najstarsze, wysłużone we flocie miejskiego przewoźnika.

Obok hurtowej likwidacji trujących kopciuchów to kolejny krok do poprawy jakości powietrza w Zduńskiej Woli. Elektryczne autobusy nie wytwarzają dwutlenku węgla, pozytywnie wpłynie to na środowisko – mówi Michał Płatek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Zduńskiej Woli.

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożyła firma Solaris Bus&Coach. Na dostawę dwóch autobusów ma czas do końca października 2023 roku. Zainstalowane zostaną w nich nadajniki GPS. Dzięki temu klienci MPK będą mogli śledzić ich lokalizacji w aplikacji Kiedyprzyjdzie.pl. Czujniki połączone są także z interaktywnymi ekranami, które zamontowane są na przystankach w centrum miasta. Na monitorach wyświetla się informacja, za ile minut przyjdzie autobus dalej linii.

Przypomnijmy, że to nie są pierwsze elektryzujące zakupy miejskiego przewoźnika. W pierwszej połowie tego roku roku na ulicę Zduńskiej Woli wyjadą cztery zeroemisyjne autobusy wyprodukowane właśnie przez firmę Solaris Bus&Coach. Każdy z pojazdów pomieści 75 pasażerów oraz będzie dostosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Będą one klimatyzowane oraz pojawią się w nich biletomaty i ładowarki. MPK w zeszłym roku podpisało umowę na ich dostawę.

Solaris Bus & Coach to polski producent pojazdów miejskich, trolejbusów i autobusów międzymiastowych. Wielkopolska firma, jako pierwsza na świecie, w 2006 roku wprowadziła na rynek europejski seryjnie produkowany autobus z napędem hybrydowym. Autobusy z linii Urbino Electric jeżdżą na ulicach 52 polskich miast.

źródło: UM Zduńska Wola