Zduńska Wola: Plan na 2023 rok? Walka o czyste powietrze

clean-airrr
fot. ilustracyjne/UM Zduńska Wola

Hurtowa likwidacja trujących kopciuchów w Zduńskiej Woli. Urząd kontynuuje miejski program dopłat wymiany kopciuchów. Przyjmowanie wniosków rusza 1 lutego br.

Choć zima nie zagościła jeszcze na stałe to sezon grzewczy rozkręcił się na dobre. Urząd Miasta kontynuuje program dopłat do wymiany pieców węglowych. Kwota, o jaką mogą starać się mieszkańcy w ramach miejskiego programu Stop Smog wynosi 5,5 tys. zł. Dotację otrzymać mogą wspólnoty mieszkaniowe, właściciele lokali i domów jednorodzinnych. Dofinansowanie można przeznaczyć na instalację pompy ciepła, ogrzewania gazowego, pieca elektrycznego, podłączenie nieruchomości do miejskich sieci cieplnych czy zakup kotła na biomasę.

Walka z trującym smogiem pozostaje niezmiennie naszym priorytetem. W budżecie miasta okrągły milion zarezerwowaliśmy na dopłaty wymiany starych, trujących pieców węglowych. Przez cztery lata trwania miejskiego programu Stop Smog z dopłat skorzystało 625 gospodarstw domowych – opowiada Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Aplikacja Stop Smog

Aplikacja ułatwia mieszkańcom oszacowanie kosztów wymiany trujących pieców węglowych na ekologiczne źródło ciepła. System jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Krok po kroku prowadzi osobę, która chce wymienić stare źródło ogrzewania. Miasto za stworzenie strony nie zapłaciło ani złotówki. Zduńska Wola jako jedno z polskich miast została wybrana przez Polski Fundusz Rozwoju GovTechPolska do Hackathonu dla Miast. Programiści z całego kraju przez dwie doby pisali dla miasta oprogramowanie.

Jeśli zastanawiasz się nad wymianą starego, węglowego pieca na nowy ekologiczny, wejdź na stronę internetową. Podaj nazwę ulicy, a stroną poinformuje Cię, czy masz dostęp do miejskiego ogrzewania lub gazociągu. System porówna koszty inwestycji, obliczy szacunkowe wydatki na ogrzewanie oraz pozwoli łatwo wypełnić wniosek o dotację z miejskiego programu Stop Smog.

Kiedy startuje nabór wniosków?

Nabór do tegorocznej edycji programu startuje 1 lutego br. Wnioski o dopłatę można składać elektronicznie poprzez platformę ePUAP, listownie oraz osobiście w Kancelarii Urzędu Miasta przy ulicy Stefana Złotnickiego 12. W ciągu czterech lat programu Stop Smog z dopłat skorzystało 625 gospodarstw domowych. W tym roku dofinansowania pozwolą zlikwidować kolejnych 180 trujących pieców.

W Urzędzie Miasta działa także specjalny punkt konsultacyjno-informacyjny rządowego programu Czyste Powietrze. – Podczas projektowania miejskiego programu Stop Smog, zadbaliśmy o to, aby mieszkańcy mogli uzyskać dofinansowanie z dwóch źródeł. Zapraszam do kontaktu z urzędnikami. Nasi pracownicy wyjaśnią Państwu, jak skorzystać z obu programów, jakie zgromadzić dokumenty i jak rozliczyć dotację – opowiada Konrad Pokora.

Punkt konsultacyjno-informacyjny programu Czyste Powietrze działa w Biurze Zarządzania Energią i Ochrony Środowiska, ulica Stefana Złotnickiego 3, I piętro, pok. 501. Pracownicy punktu zapraszają do telefonicznego lub e-mailowego umawiania wizyt: tel. 43 825 38 75, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

Źródło: UM Zduńska Wola