wersja testowa serwisu

Zduńska Wola: nowy regulamin przyznawania dotacji na wymianę pieców węglowych

stop_smog

Ogrzewasz dom lub mieszkanie piecem węglowym? To źródło tzw. niskiej emisji, która od jesieni do wczesnej wiosny tworzy w naszym mieście smog. Dlatego władze Zduńskiej Woli usuwają piece ze zduńskowolskich domów.

- Mamy dla Ciebie 5.000 zł dofinansowania na ekologiczne źródło ciepła. Już dziś sprawdź szczegóły i przygotuj się do inwestycji - informują przedstawiciele Urzędu Miasta Zduńska Wola.

Dla kogo dotacja?

Program adresowany jest do mieszkańców Miasta Zduńska Wola. Wniosek mogą składać:
- osoby fizyczne;
- wspólnoty mieszkaniowe;
- przedsiębiorcy;
- osoby prawne;
- jednostki sektora finansów publicznych, będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi; dysponujące tytułem prawnym do nieruchomości.

Na co można uzyskać dotację?

Na wymianę źródła ogrzewania węglowego na:
- ogrzewanie gazowe (gaz ziemny i gaz płynny);
- podłączenie do sieci ciepłowniczej;
- automatyczne kotły opalane granulatem drzewnym (biomasę);
- ogrzewanie elektryczne.

Instalowane kotły muszą być nowe, muszą spełniać wymagane normy i być dopuszczone do obrotu i użytkowania na terenie Polski.

Jaka jest wysokość dotacji?

Dofinansowanie może być udzielone w wysokości nie większej niż 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż w kwocie 5.000 zł. Łącznie w budżecie miasta na ten cel zarezerwowaliśmy milion złotych.

Kiedy i gdzie przyjmowane będą wnioski?

Nabór wniosków trwa od 1 lutego 2021 r., do 15 października 2021 r. 

Wniosek wraz z obowiązującymi załącznikami należy:
- dostarczyć osobiście do Kancelarii Urzędu Miasta Zduńska Wola ul. Stefana Złotnickiego 12, 98-220 Zduńska Wola, od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu
- lub przesłać za pośrednictwem ePUAP:/mzdwola/skrytka
- lub pocztą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- lub pocztą tradycyjną na adres Urząd Miasta Zduńska Wola ul. Stefana Złotnickiego 12, 98-220 Zduńska Wola.

Do kiedy należy zakończyć prace inwestycyjne w ramach dofinansowania? 

Wnioskodawca inwestycję musi zakończyć do 7 listopada 2021 r., a do 15 listopada 2021 r. złożyć wniosek rozliczeniowy o wypłatę dotacji.

Jaki jest tryb wypłaty dofinansowania?

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, podpiszemy z Tobą umowę o udzielenie dofinansowania. Po wymianie pieca węglowego wystarczy, że przedstawisz nam dokumentację potwierdzającą zrealizowanie inwestycji (m.in. fakturę VAT za zakup nowego kotła czy umowę z dostawcą ciepła lub gazu).

Czy dopłatę uzyskaną z Urzędu Miasta Zduńska Wola można łączyć z innym źródłem dofinansowania?

Tak, można dodatkowo starać się o dofinansowanie kosztów przedsięwzięcia ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach programu „Czyste Powietrze" -> tutaj. Zgodnie z regulaminem, łączna kwota dofinansowania nie może przekroczyć 100% kosztów kwalifikowanych.

Skąd wziąć wniosek?

Wniosek o dotację można pobrać:
- w kancelarii Urzędu Miasta Zduńska Wola ul. Stefana Złotnickiego 12, 98-220 Zduńska Wola;
- w Biurze Zarządzania Energią i Ochroną Środowiska, ul. Stefana Złotnickiego 3, budynek nr 5, I piętro, domofon nr 5;
- ze strony internetowej (wniosek z załącznikami) -> tutaj

Czy program będzie kontynuowany w kolejnych latach?

Program ma charakter wieloletni. Jeśli nie uzyskasz dofinansowania w tym roku, będziesz mógł złożyć wniosek w roku przyszłym. Sprawdź warunki w Regulaminie -> tutaj

Gdzie znajdę dodatkowe informacje i wyjaśnienia?

Dodatkowych informacji udzielą pracownicy Biura Zarządzania Energią i Ochroną Środowiska, ul. Stefana Złotnickiego 3, budynek nr 5, I piętro, pod nr tel. 43 825 02 37.

Szczegółowy Regulamin określający zasady udzielania dotacji celowych na dofinansowanie wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ogrzewania, tryb postępowania w sprawie ich udzielania i sposób ich rozliczania -> tutaj.

źródło: UM Zduńska Wola