Zduńska Wola jest smutna bez Ciebie... Trzecia rocznica śmierci Pawła Królikowskiego

p.krolikowski-
fot. UM Zduńska Wola

Zduńska Wola jest smutna bez Ciebie. 27 lutego mijają trzy lata od śmierci Pawła Królikowskiego, przyjaciela i ambasadora naszego miasta.

Przez cały weekend postać aktora wyświetlana była na fasadzie kamienicy w centrum Zduńskiej Woli. „Pawle, zagraj na bis!"-pod takim hasłem miasto przypomina o rocznicy śmierci zduńskowolanina. Kochał nasze miasto, a ono kochało jego. To symboliczny gest pamięci mieszkańców o zmarłym trzy lata temu aktorze.

Imieniem Pawła Królikowskiego nazwany został skwer przy pasażu w centrum miasta. To pierwsze w Polsce miejsce, którego aktor został patronem. Powstał tu skwer integrujący pokolenia. Można na nim odpocząć od miejskiego zgiełku i przysiąść na wygodnych ławkach wśród zieleni. W centralnym punkcie zainstalowana jest fontanna.

Paweł Królikowski urodził się w Zduńskiej Woli w 1961 roku. Spędził tu swoje dzieciństwo i młodość. Zagrał w ponad trzydziestu filmach oraz wielu serialach telewizyjnych. Pierwszy raz na szklanym ekranie pojawił się w filmie dla dzieci i młodzieży „Dzień kolibra". Wielokrotnie nagradzany m.in: Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej. W 2016 roku odebrał tytuł Ambasadora Kultury Zduńskiej Woli. Zmarł 27 lutego 2020 roku po długiej walce z chorobą, spoczął na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Źródło: UM Zduńska Wola