Zduńska Wola inwestuje w zielone źródła energii i konsekwentnie walczy ze smogiem

kamienice

O 70 proc. spadną miejskie rachunki za prąd, gdy urząd zainstaluje na latarniach świetlówki LED. Zduńska Wola inwestuje w zielone źródła energii i konsekwentnie walczy ze smogiem.

Projekty ekologiczne wyraźnie wyróżniają się w miejskim planie inwestycyjnym na 2021 r. Miasto chce dołączyć do zielonej rewolucji energetycznej. Dlatego na dachu Szkoły Podstawowej nr 5 zainstaluje panele fotowoltaiczne. Będzie to pierwszy w mieście budynek komunalny z własnym źródłem energii elektrycznej. Prezydent Konrad Pokora przyznaje, że to projekt testowy, który pozwoli sprawdzić opłacalność inwestycji w energetykę słoneczną. – Jeśli test wypadnie pomyślnie, będziemy montować panele na kolejnych budynkach. Mamy już wstępnie wytypowane następne lokalizacje – przyznaje.

Znikają kopciuchy, pojawia się LED

Urząd stawia na większą oszczędność energii elektrycznej. Do końca pierwszego kwartału 2021 r. na zduńskowolskich latarniach zawiśnie ponad 2700 energooszczędnych świetlówek LED, które zastąpią stare, psujące się oprawy sodowe. – To największa inwestycja w oświetlenie drogowe w Zduńskiej Woli od dwudziestu kilku lat. Bardzo zależało nam na jej realizacji, bo LED-y pozwolą nam zaoszczędzić 70 proc. energii i znacząco obniżą miejskie rachunki za prąd – tłumaczy Konrad Pokora. Na realizację tej inwestycji urząd pozyskał finansowane zewnętrzne – 2,6 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W miejskim budżecie na 2021 r. nie zabraknie też pieniędzy na program Stop Smog. Nadal na wymianę pieca węglowego zduńskowolanie będą mogli otrzymać 5.000 zł dotacji. Kopciuchy hurtowo demontowane będą też w trakcie realizacji termomodernizacji. Tylko z kompleksu kamienic na przeciw Liceum Plastycznego przy Sieradzkiej zniknie 66 pieców. Gruntowną termomodernizację urząd planuje w przyszłym roku przeprowadzić w aż ośmiu kamienicach. Projekty, poza złomowaniem pieców węglowych, obejmują też m.in. ocieplenie ścian i stropów, położenie nowych dachów oraz wymianę instalacji grzewczych oraz okien i drzwi. Przy okazji kamienice wypięknieją. Przebudowywane będą też podwórza, pojawi się zieleń i ławki.


Historyczna inwestycja

W programie walki ze smogiem ważną rolę odgrywają Miejskie Sieci Cieplne (MSC). Lata stagnacji ta należąca do miasta spółka ma już za sobą. W 2019 r. wybudowała 2,5 km rurociągu, dla porównania rok wcześniej – ledwie 87 metrów. Inwestycję, do której MSC przystąpi w przyszłym roku, prezydent Konrad Pokora nazywa historyczną. – Wielu mówiło, że to się nigdy nie zdarzy. A jednak! W 2021 r. do sieci ciepłowniczej zostaną podłączeni pierwsi mieszkańcy Karsznic– nie kryje radości.

W pierwszym etapie budowana w Karsznicach sieć połączy budynki wielorodzinne położone przy Szkole Podstawowej nr 13 ze szkolną kotłownią. – Przy stosunkowo niewielkich inwestycjach jesteśmy w stanie optymalnie wykorzystać jej moce wytwórcze, a nadmiar ciepła przekazać okolicznym mieszkańcom – mówi Konrad Pokora.

Miasto zaprasza do kontaktu wszystkie wspólnoty z Karsznic, które chciałby korzystać z sieci ciepłowniczej. – Jeśli zainteresowanie będzie duże, rozważymy realizację dużo większej inwestycji – zapowiada prezydent. Miejskie Sieci Cieplne mają w dzielnicy działkę, na której może powstać nowoczesna, ekologiczna kotłownia zasilana gazem. Produkowałaby nie tylko ciepło do ogrzewania domów i wody, ale również energię elektryczną.

Od wczoraj każdego dnia aż do piątku prezentujemy inny obszar miejskich inwestycji. We wtorek pisaliśmy o drogach i komunikacji, dziś o transformacji energetycznej i ochronie środowiska. Jutro opowiemy o aktywnym i bezpiecznym mieście, a w piątek – o miejskich inwestycjach w rodzinę i dzieci.

Źródło: UM Zduńska Wola