Zduńska Wola: Debata społeczna dotycząca bezpieczeństwa seniorów

269-182237
fot. KPP Zduńska Wola

W Domu Kultury Lokator w Zduńskiej Woli, odbyła się debata społeczna dotycząca bezpieczeństwa seniorów. Wzięli w niej udział zduńskowolscy policjanci oraz osoby zrzeszone w Osiedlowym Klubie Seniora. Policjanci realizowali w ten sposób jedno z działań priorytetowych, które ma za zadanie zacieśnienie współpracy z lokalną społecznością i uświadomienie osób starszych o występujących zagrożeniach.

14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. Tego dnia o godzinie 17:00, w Domu Kultury Lokator, policjanci zduńskowolskiej komendy przygotowali debatę społeczną „Bezpieczeństwo Seniorów – nasza wspólna sprawa". Osoby zrzeszone w Osiedlowym Klubie Seniora, na spotkaniu z funkcjonariuszami, mieli możliwość porozmawiania o szeroko pojętym bezpieczeństwie. Przypomniano o ostrozności podczas zakupów w internecie, jak ustrzec się przed oszustwami „na wnuczka", „na policjanta", „na pracownika ZUS" czy „gazowni". Rozmawiano również o transakcjach BLIK i oszustwach „na pracownika banku".

Bezpieczeństwo seniorów jest dla policjantów sprawą kluczową. Mundurowi stale prowadzą różnego rodzaju działania profilaktyczne, które mają informować osoby starsze o nowych metodach działania przestępców.

Z uwagi na jesienną porę i szybciej zapadający zmrok mundurowi poruszyli z seniorami tematykę bezpieczeństwa na drodze. Wskazali istotną rolę odblasków i apelowali o noszenie tych elementów również w obszarze zabudowanym.

Ważnym punktem spotkania było przedstawienie możliwości jakie dają aplikacje Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i Mojej Komendy. Funkcjonariusze zaprezentowali wszystkim uczestnikom jak korzystać z tych aplikacji i omówili zasady przyjmowania i weryfikacji zgłoszeń. Zwrócili uwagę, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa służy do zgłaszania niebezpiecznych sytuacji zaobserwowanych w swoim otoczeniu, jednak w przypadku potrzeby pilnej interwencji konieczny jest kontakt pod numerem alarmowym 112.

Źródło: KPP Zduńska Wola