Zduńska Wola będzie świętowała 130. rocznicę urodzin świętego Maksymiliana Marii Kolbego

Zrzut-ekranu-2024-01-5-o-10.23.39
fot. UM Zduńska Wola

Zduńska Wola będzie świętowała 130. rocznicę urodzin świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Obchody zaplanowano na niedzielę, 7 stycznia. Rocznica przypada 8 stycznia 2024 roku.

8 stycznia 2024 roku przypada 130 rocznica urodzin w Zduńskiej Woli św. Maksymiliana. Także w Zduńskiej Woli został ochrzczony w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Zduńskiej Woli na niedzielę, 7 stycznia, przygotowano obchody rocznicy tych wydarzeń.

Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Zduńskiej Woli 7 stycznia 2024 roku zaprasza na mszę, jaka zostanie odprawiona w 130. rocznicę urodzin i chrztu św. Maksymiliana Marii Kolbego. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 12 w Bazylice Mniejszej w Zduńskiej Woli, która jest Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętego Maksymiliana Kolbego. Msza będzie transmitowana przez Radio Niepokalanów.

Po mszy, około godz. 13, zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem św. Maksymiliana, który znajduje się przed bazyliką przy ul. Kościelnej.

W niedzielę będzie możliwość zwiedzania Muzeum Domu Urodzin św. Maksymiliana, jaki mieści się przy ul. Maksymiliana Kolbego w Zduńskiej Woli. Od godz. 13.30 – 16 będzie można wejść do niego bezpłatnie. Oprowadzać będzie przewodnik. Muzeum będzie także czynne w poniedziałek, 8 stycznia, od godz. 10 do godz. 16. W muzeum będzie można kupić jubileuszowe magnesy.

Urodziny św. Maksymiliana zostaną także upamiętnione spektaklem „Mój Syn, Maksymilian", jaki zostanie wystawiony 7 stycznia o godz. 16 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli.

Sztukę „Mój Syn, Maksymilian" Kazimierza Brauna, w reżyserii Marcina Kwaśnego wyprodukowała Fundacja Między Słowami. Spektakl oparty jest na korespondencji między św. Maksymilianem a jego matką Marianną Kolbową i mówi o wyjątkowej więzi między nimi oraz wyjątkowej roli Matki Bożej Niepokalanej w życiu obojga.

Prapremiera odbyła się 25 listopada 2016 r. na scenie Teatru Oratorium przy Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie. Spektakl był także zagrany w Niepokalanowie oraz w Oświęcimskim Centrum Kultury.


Twórcy spektaklu:

  • Autor: Kazimierz Braun
  • Reżyseria: Marcin Kwaśny
  • Występują: Ewa Ziętek/Halina Łabonarska, Łukasz Lewandowski, Dariusz Kowalski, Ksawery Szlenkier
  • Muzyka: Marcin Nierubiec
  • Scenografia: Lidia Sadowska
  • Projekt scenografii i Kostiumy: Anna Nurzyńska-Dziemska

Św. Maksymilian urodzony w Zduńskiej Woli


Św. Maksymilian Maria Kolbe urodził się w Zduńskiej Woli w rodzinie tkaczy jako Rajmund Kolbe, 8 stycznia 1894 roku. Przyszedł na świat w domu przy ulicy noszącej wówczas nazwę Browarna. Ochrzczony został tego samego dnia w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli.

Kościół od października 2004 roku jest Sanktuarium Urodzin i Chrztu Świętego Maksymiliana Kolbego, a od stycznia 2009 r. nosi papieski tytuł Bazyliki Mniejszej. W zduńskowolskiej świątyni zachowała się chrzcielnica, którą wykorzystano podczas sakramentu udzielanego świętemu.

Dom Urodzin św. Maksymiliana po odrestaurowaniu budynku przy ul. Maksymiliana Kolbego w Zduńskiej Woli stał się muzeum. Zostało otwarte 8 stycznia 1994 r. w dniu setnej rocznicy narodzin św. Maksymiliana Kolbego.

Święty urodził się jako Rajmund Kolbe. Jego rodzice: Juliusz i Marianna z Dąbrowskich, byli tkaczami. W poszukiwaniu pracy wyjechali ze Zduńskiej Woli do Łodzi, a następnie do Pabianic, gdzie Rajmund spędził dzieciństwo. W 1907 r. podjął naukę w małym seminarium franciszkanów we Lwowie, gdzie w 1910 r. wstąpił do zakonu. Przyjął imię Maksymilian. W 1912 r. wysłano go na studia do Rzymu. W Rzymie przyjął święcenia kapłańskie w 1918 roku.

W 1919 r. wrócił do Polski W 1922 r. zaczął wydawać miesięcznik „Rycerz Niepokalanej" w Krakowie. W 1927 r. założył pod Warszawą klasztor – wydawnictwo Niepokalanów.

W 1930 r. św. Maksymilian wyjechał do Japonii i zaczął tam wydawać japoński odpowiednik „Rycerza Niepokalanej". Wrócił do Polski w 1936 r., aby pokierował Niepokalanowem. Ojca Maksymiliana aresztowali Niemcy dwukrotnie. Po raz drugi 17 lutego 1941 r.

Św. Maksymilian zmarł w obozie koncentracyjnym Auschwitz 14 sierpnia 1941 r. dobity zastrzykiem trucizny w bunkrze głodowym, gdzie trafił dobrowolnie, oddając życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Został beatyfikowany 17 października 1971 roku i kanonizowany przez papieża św. Jana Pawła II 10 października 1982 roku jako męczennik.

Św. Maksymilian jest patronem Zduńskiej Woli od 1998 roku, gdy zostało to uznane przez Watykan. Na pamiątkę kanonizacji św. Maksymiliana Mari Kolbego święto miasta Zduńska Wola obchodzone jest 10 października.

Zduńska Wola zainicjowała powstanie Stowarzyszenia Gmin Maksymilianowych, które łączy we współpracy gminy związane z ważnymi etapami życia świętego. Należą do niego:

  • Zduńska Wola – miasto urodzin i chrztu świętego
  • Pabianice – miasto w którym dorastał Rajmund Kolbe
  • Teresin – miejsce powstania zakonu Niepokalanów
  • Oświęcim – miejsce kaźni św. Maksymiliana Marii Kolbego

Źródło: UM Zduńska Wola