Najważniejsze wideo w ezd24

Wystawa „Mieszkać jak zacny pan Majer, czyli salon w guście Webra”

1-1024x677-1
fot. Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

W Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola została otwarta wystawa „Mieszkać jak zacny pan Majer, czyli salon w guście Webra". To jedno z wydarzeń wpisujących się w obchody 200-lecia Zduńskiej Woli.

Otwarcie wystawy przygotowanej w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola z okazji 200-lecia miasta odbyło się w środę, 19 lutego 2025 roku. Mieszkańcy Zduńskiej Woli mogą zobaczyć jak wyglądał salonik rodziny mieszczańskiej z XIX wieku. Wystawa „Mieszkać jak zacny pan Majer, czyli salon w guście Webra" będzie dostępna jeszcze do końca czerwca 2025 roku.

W muzeum w Zduńskiej Woli przy ul. Stefana Złotnickiego 7 urządzono pokój, który mógłby być salonem XIX wiecznego zamożnego tkacza ze Zduńskiej Woli.

Wystawa prezentowana w muzeum to zaaranżowany salonik, w którym wyeksponowano najbardziej charakterystyczne meble: sofę, krzesła sekreterę czy serwantkę. Centralnym punktem jest mający już dwieście lat intarsjowany stół tzw. „klapiak", którego intarsjowany blat wykonano z drewna w kolorze miodu. Pochodzi prawdopodobnie z pracowni kaliskiego producenta mebli Mohra, którego wyroby obecne są także wśród mebli w warszawskim Belwederze. Celem wystawy jest ukazanie zarówno piękna i harmonii stylu Biedermeier, jak i wyglądu reprezentacyjnego pomieszczenia w domu zduńskowolskiego rzemieślnika w pierwszej połowie XIX w.

Osadnicy z krajów centralnej Europy przywieźli do Zduńskiej Woli nie tylko swoje warsztaty tkackie, ale także swój styl życia i modną w ich stronach kulturę mieszkaniową. Została skrojoną pod możliwości finansowe i mieszczański gust. Umiar i funkcjonalność połączone z artyzmem detalu zdobniczego są tym, co wyróżnia ten styl Biedermeier.

Styl Biedermeier stał się szczególnie charakterystyczny dla Niemiec. Powstał z połączenia piękna, funkcjonalności i wygody. Wygląd i kształt mebli miał być dopasowany do skromnych wnętrz mieszczańskich. Meble w stylu biedermeier zazwyczaj miały skromną ornamentykę i perfekcyjne rzemieślnicze wykonanie. Tańsze egzemplarze były zabudowane okleinami, które mogły przybierać ciekawe formy. W droższych modelach stosowano już intarsje np. w postaci uproszczonych motywów klasycystycznych.

Biedermeier szczyty popularności święcił między 1815 a 1848 rokiem. Najlepiej rozwinął się w Niemczech i Austrii, ale panował również w wielu innych krajach Europy z tego kręgu kulturowego.

Źródło: UM Zduńska Wola