Wspomnienie Romka Tomaszewskiego. Miejski Dom Kultury „Ratusz” zaprasza na wieczór pełen wspomnień

grafika-na-strone-18
fot. UM Zduńska Wola

Wspomnienie Romka Tomaszewskiego. Miejski Dom Kultury „Ratusz" zaprasza na wieczór pełen wspomnień.

Kawiarnia Literacka, kojarzona z zapachem kawy i atmosferą, w której unosi się magia słów stanie się miejscem niezwykłego wydarzenia. Klub Literacki „Topola" przygotowuje wieczór wspomnień Romka Tomaszewskiego. Wydarzenie odbędzie się 17 listopada o godzinie 17:30. Pomysłodawczynią i prowadzącą spotkania w Kawiarni Literackiej jest Anna Andrych.

Roman Tomaszewski urodził się 7 sierpnia 1963 r. w rodzinie, której członkowie znani są nie tylko w Zduńskiej Woli jako artyści. Ukończył studia socjologiczne I stopnia na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Pracował jako instruktor w Domu Kultury „Lokator" niemal przez 30 lat. Obecny był pośród „Topolan" już podczas pierwszego, organizacyjnego zebrania rodzącego się klubu literackiego (styczeń 1987). Jedenaście lat później założył i prowadził interdyscyplinarny Klub Twórczej Pracy „Bez Aureoli" w Domu Kultury „Lokator", ściśle współpracując z Tadeuszem Zawadowskim.

Romek Tomaszewski był także: prezesem Stowarzyszenia Na Rzecz Aktywności Twórczej w Plenerze „Felix" (1995-1999) – współpracując ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych; pomysłodawcą i prowadzącym Zduńskowolski Parnas Literacki w ramach KL „Topola"; organizatorem a także uczestnikiem wielu wystaw i plenerów artystycznych oraz warsztatów literackich; jurorem w konkursach. To autor graficznych opracowań książek poetyckich, plakacista, fotografik, malarz, metaloplastyk, szlifierz szlachetnych kamieni. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

– Klub Literacki „Topola" we współpracy z Kawiarnią Literacką MDK Ratusz realizuje cykl spotkań autorskich, warsztatów i prezentacji. W ubiegłym miesiącu odbyło się spotkanie poświęcone Wisławie Szymborskiej, a na 17 listopada przygotowaliśmy wieczór wspomnień o życiu i twórczości Romana Tomaszewskiego. Dziewiątego listopada 2023 r. minęła 10. rocznica śmierci zduńskowolskiego poety, plastyka, działacza kultury, naszego kolegi z „Topoli" – mówi Anna Andrych, zduńskowolska poetka, pomysłodawczyni spotkania.

Źródło: UM Zduńska Wola