wersja testowa serwisu

Wkrótce termomodernizacja kamienic przy Sieradzkiej. "Inwestujemy w poprawę estetyki w centrum miasta"

32A_3
fot. Urząd Miasta Zduńska Wola

Znikną kolejne 62 piece węglowe, które zatruwają powietrze w centrum Zduńskiej Woli. Miasto podpisała umowy na termomodernizację pięciu kamienic przy ul. Sieradzkiej. Na inwestycję urząd pozyskał niemal 2,5 mln zł dofinansowanie z funduszy europejskich.

Remont przejdą należące do miasta kamienice przy ul. Sieradzkiej 26, 28, 30, 32 i 32A, a więc kompleks znajdujący się naprzeciw Liceum Plastycznego.

– Prace wykonają firmy Częstobud z Częstochowy i Budopol z Jaskrowa, które wygrały przetarg. Konsorcjum rozpocznie od opracowania dokumentacji. Na jej przygotowanie ma pięć miesięcy – informuje Jolanta Ulatowska z Biura Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta.

Wiosną przyszłego roku ruszą prace budowlane. Na pierwszy ogień pójdzie zagospodarowanie podwórzy, roboty rozbiórkowe, wykonanie przyłącza wodociągowego, budowa wiat śmietnikowych i utwardzenie całego terenu. Ekipy wejdą też do budynków.

– Docieplą ściany zewnętrzne kamienic i oficyn, wymienią drzwi i okna, naprawią i pomalują frontowe elewacje. Kolejnym etapem będą prace przy konstrukcjach i pokryciach dachów – wylicza Jolanta Ulatowska.

Fronty kamienic wrócą do swojego pierwotnego wyglądu. Ekipy budowlane odtworzą historyczny układ okien, renowacji poddadzą balkony wraz z balustradami. Na kamienicach przy ul. Sieradzkiej 28 i 30 zostaną odrestaurowane zabytkowe gzymsy. Na przodzie pojawią się drewniane drzwi, które także będą nawiązywać do pierwotnego wyglądu. Całości dopełnią nowe nasadzenia zieleni wokół budynków.

Modernizowane kamienice zostaną podłączone do miejskich sieci cieplnych. W ramach termomodernizacji znikną więc aż 62 piece węglowe, które zatruwały powietrze. 

– Inwestujemy w poprawę estetyki w centrum miasta, ale przede wszystkim w ograniczenie emisji pyłów i zanieczyszczeń – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Jesteśmy zdeterminowani, by w ramach prac modernizacyjnych usuwać kopciuchy. W przygotowaniu mamy już kolejne projekty, staramy się o fundusze zewnętrzne na ich realizację – dodaje.

Urząd Miasta opracował dokumentacje na termomodernizacje kamienic przy ulicy Łaskiej 15 i 17 oraz Sieradzkiej 15. Projekty te zostały skierowane do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi z wnioskiem o dofinansowanie. Na remont kompleksu kamienic przy Sieradzkiej miasto otrzymało aż 2,36 mln zł dotacji europejskich.

Urząd wykazuje się dużą skutecznością w pozyskaniu funduszy zewnętrznych. W ostatnim czasie Zduńskiej Woli przyznano prawie 8,5 mln zł dotacji na zakup elektrycznych autobusów dla MPK. Miasto pozyskało też ponad 2,6 mln zł na wymianę starych opraw w latarniach na energooszczędne lampy LED oraz niemal 1 mln zł na nowe nasadzenia drzew i krzewów oraz rozwój infrastruktury wokół Kępiny.