"Wielkanoc 2022" dla policji to będzie bardzo pracowity czas! Mundurowi ruszają na drogi

suszenie_2_piotrkow
fot. poglądowe, KMP Piotrków Trybunalski

Wzmożone kontrole, zdecydowanie więcej patroli i zero pobłażania przy łamaniu przepisów. Policjanci z całego kraju szykują się do akcji „Wielkanoc 2022". Tegoroczne policyjne świąteczne działania rozpoczną się wczesnym rankiem w piątek, 15 kwietnia, a zakończą późnym wieczorem 18 kwietnia.  Na co szczególnie będą zwracać uwagę mundurowi? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Policjanci z łódzkiej drogówki mając na uwadze „centralne" położenie naszego województwa na mapie kraju, spodziewają się większego natężenia ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych, jakimi niewątpliwie są autostrady i drogi ekspresowe. 

- Funkcjonariusze patrolując drogi zwrócą uwagę nie tylko na przestrzeganie przepisów dotyczących prędkości czy trzeźwości, ale przede wszystkim skupią się na szeroko rozumianym bezpieczeństwie każdej z grup uczestników ruchu drogowego. Pod szczególny nadzór będziemy brali wszelkie wykroczenia popełniane wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, szczególnie skupiając się na tych najbardziej niebezpiecznych, do których należy min. nieprawidłowe wyprzedzanie lub omijanie pojazdów przed lub na przejściach dla pieszych, a także nieustępowanie pierwszeństwa pieszym - informuje asp. sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi.

Nie zapominajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, włączaniu świateł, przewożeniu dzieci zgodnie z obowiązującymi przepisami. I co powtarzane przez policjantów, jak mantrę i to nie tylko przy okazji akcji: 

- Na drodze stosujmy się do ograniczeń prędkości i znaków drogowych! W sposób przemyślany zaplanujmy trasę tak, aby nie śpiesząc się, unikać nadrabiania czasu dotarcia do celu podróży, naszą prędkością - po raz kolejny apelują mundurowi.

Przypominają też, że głównymi przyczynami zdarzeń drogowych w dalszym ciągu są: nieustąpienie pierwszeństwa, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu czy nieprawidłowe wyprzedzanie.

Sprawą kolejną, a przy okazji świąt i rodzinnych spotkań często suto zakrapianych powracającą są pijani kierowcy. Nie wsiadać do auta pod wpływem alkoholu. Tutaj bezwzględną zasadą jest: piłeś - nie wsiadaj za kierownicę! Warto też świętowanie zaplanować tak, by zdążyć się zregenerować.

Aby podróż była bezpieczna, policjanci radzą:

➢ Planując podróż sprawdźmy stan techniczny pojazdu. Skontrolujmy ciśnienie w ogumieniu, poziom płynów, jakość piór wycieraczek, a także działanie świateł.
➢ Nie wyjeżdżajmy w podroż gdy jesteśmy zmęczeni lub niewyspani, wraz z przebytymi kilometrami będziemy jeszcze bardziej zmęczeni, wówczas łatwo możemy nie tylko wolniej reagować ale też zasnąć za kierownicą.
➢ Dostosujmy prędkość do warunków na drodze, przestrzegajmy występujących ograniczeń prędkości. Pamiętajmy że, nadmierna prędkość jest nadal główną przyczyną wypadków drogowych.
➢ Zapinajmy pasy bezpieczeństwa, przewoźmy nasze pociechy w fotelikach ochronnych pamiętając że w razie zdarzenia drogowego to właśnie to wyposażenie w naszym aucie może uratować życie i zdrowie przewożonych dzieci.

Dodajmy również że, w okresie świąt obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton (z wyłączeniem autobusów). Zakaz obowiązuje w dniach:
  • 16 kwietnia od godz. 18.00 do 22.00
  • 17, 18 kwietnia od godz. 8.00 do 22.00.