Wieczornica niepodległościowa TPZW

DSC00279-Copy
fot. UM Zduńska Wola

Wieczornicę z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowało Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli. Spotkanie odbyło się w Miejskim Domu Kultury Ratusz.

Wieczornica niepodległościowa została zorganizowana 10 listopada. Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli przygotowało wieczorne spotkanie poświęcone Ignacemu Boernerowi, pochodzącemu ze Zduńskiej Woli legioniście Piłsudskiego oraz ministrowi poczt i telegrafów w II RP.

Towarzystwo Przyjaciół Zduńskiej Woli zorganizowało wieczór wspomnień 10 listopada. Okazją była 90. rocznica śmierci wybitnego zduńskowolanina. Podczas spotkania w Miejskim Domu Kultury został zaprezentowany reprint druku manuskryptowego wydanego na pogrzeb ministra Boernera w dniu 15 kwietnia 1933 r.

Ignacy Boerner urodził się 11 sierpnia 1875 roku w Zduńskiej Woli, był ministrem poczt i komunikacji II Rzeczypospolitej. Był działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej. Jego ojciec, Edward Ignacy, pastor ewangelicko-augsburski, walczył w powstaniu styczniowym.

Ignacy uczęszczał do rządowej szkoły realnej w Kaliszu, gdzie brał udział w tajnych kółkach samokształceniowych. Studia techniczne rozpoczął w Darmsztadzie. W 1902 r. z tytułem inżyniera przybył do Warszawy, a następnie wyjechał do Ostrowca, gdzie w 1905 r. stanął na czele tzw. republiki ostrowieckiej, powstałej po wycofaniu się wojsk rosyjskich, znany jako czerwony prezydent Republiki Ostrowieckiej. Po upadku rewolucji w 1906 r. uciekł do Galicji, a następnie do Frankfurtu nad Menem, Stamtąd został wydalony, a po powrocie na teren zaboru austriackiego, wstąpił do Związku Walki Czynnej.

W sierpniu 1914 r. z Pierwszą Kompanią Kadrową wyruszył na front. W latach 1914-1915 był oficerem do zadań specjalnych Józefa Piłsudskiego oraz służył w oddziale wywiadowczym I Brygady Legionów.

W okresie II Rzeczypospolitej, w latach 1923–1924 był attaché wojskowym w Moskwie. Był też szefem Wydziału Wojskowego w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, a w latach 1929–1933 sprawował funkcję ministra poczt i telegrafów. Od 1930 roku był też posłem na Sejm. Zmarł 12 kwietnia 1933 r. w Warszawie.

Źródło: UM Zduńska Wola