Najważniejsze wideo w ezd24

W Zduńskiej Woli upamiętniono ofiary rzezi wołyńskiej

W Zduńskiej Woli upamiętniono ofiary rzezi wołyńskiej
fot. UM Zduńska Wola

Przy pamiątkowym obelisku na cmentarzu komunalnym w Zduńskiej Woli został upamiętniony "Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej". Obchodzony jest oficjalnie 11 lipca, w rocznicę rzezi wołyńskiej.

11 lipca obchodzony jest „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej". W tym dniu na cmentarzu komunalnym w Zduńskiej Woli przy obelisku, jaki poświęcony jest ofiarom zostały złożone kwiaty. Hołd ofiarom oddali prezydent Zduńskiej Woli Konrad Pokora, wicestarosta zduńskowolski Tomasz Ziółkowski oraz dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola Tomasz Polkowski.

Święto upamiętnienia ofiary rzezi wołyńskiej i innych mordów dokonanych na obywatelach II Rzeczypospolitej przez ukraińskich nacjonalistów 11 lipca 1943 roku. „Krwawa niedziela", to wydarzenia gdy Ukraińska Powstańcza Armia i powiązane z nią formacje dokonały zbrojnego ataku na ponad 100 miejscowości zamieszkiwanych przez Polaków w powiatach włodzimierskim, horochowskim i kowelskim.


Akcja rozpoczęła się 11 lipca 1943 r. o godz. 3 w nocy atakiem UPA na kolonię Gurów, gdzie zamordowano 202 Polaków. Rozszerzająca się fala terroru objęła tego dnia łącznie 97 wsi i kolonii oraz 13 majątków.

W wyniku działań Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii, Służby Bezpieki OUN, Samoobronnych Kuszczowych Widdiłów i band chłopskich na terenie czterech przedwojennych wschodnich województw II RP – wołyńskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego – zginęło ponad 130 tys. polskich obywateli.

Dla upamiętnienia „krwawej niedzieli" 1943 r., która stanowiła apogeum dramatycznych wydarzeń na Wołyniu, Sejm w 2016 roku ustanowił 11 lipca „Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej".

Źródło: UM Zduńska Wola