wersja testowa serwisu

W Zduńskiej Woli powstanie integracyjny plac zabaw. Koszt inwestycji wyniesie ponad 185 tysięcy złotych

DSC_8644
fot. Urząd Miasta Zduńska Wola

Rozpoczyna się budowa integracyjnego placu zabaw. Dofinansowanie na niego wykręcili zduńskowolscy rowerzyści, którzy w ubiegłym roku zaangażowali się w akcję „Zduńska Wola RAZEM!". Dzięki nim miasto otrzymało od Fundacji LOTTO dotację 20 tys. zł na realizację projektu.

Dla Zduńskiej Woli kilometry kręciło aż 1737 osób. Razem zebraliśmy ponad 447 tys. km i zajęliśmy piąte miejsce w rywalizacji, w której udział wzięło 45 organizacji z całej Polski. Fundacja LOTTO nagrodziła nas 20 tys. zł.

– To niewielka część kosztów budowy integracyjnego placu zabaw, ale nie miałem żadnych wątpliwości, że zbudować go trzeba. Takiego potencjału zaangażowania mieszkańców nie można zmarnować. Na plac czekają też dzieci – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. 

Nowy plac zabaw zastąpi ten wysłużony przy Stadionie Miejskim. Będzie kolorowy, ma zachęcać do odwiedzenia dzieci pełno- i niepełnosprawne.

– Zaplanowaliśmy karuzelę i huśtawkę wagową, na które będzie można wygodnie wjechać wózkiem inwalidzkim. Będzie też piaskownica na nóżkach i duży zestaw integracyjny, na który składa się system zjeżdżalni, przejść i pochylni – wylicza Katarzyna Mitrowska z Biura Inwestycji Miejskich.

Projektanci dodali ponadto tablicę do zabawy w bank i duże liczydło, by inspirować dzieci do kreatywnych zabaw.

– Chcemy, by dzieci pełno- i niepełnosprawne bawiły się wspólnie. By przez wzajemną ciekawość świata, poznawały się i uczył się siebie. To najlepszy sposób na eliminowanie uprzedzeń i wzajemną integrację – mówi Konrad Pokora. – Dzięki zaangażowaniu zduńskowolskich rowerzystów realizuje się wizja miasta otwartego dla wszystkich mieszkańców – dodaje.

Pod urządzeniami pojawi się bezpieczna, poliuretanowa nawierzchnia. Cały teren będzie wyznaczony niewysokim, panelowym ogrodzeniem. Doprowadzą do niego utwardzone ścieżki z kostki brukowej. Pojawią się nowe ławki, stoliki i kosze na śmieci. Miasto planuje też uhonorować tych, którzy zaangażowali się w projekt „Zduńska Wola RAZEM!".

Co ciekawe, urządzenia ze starego placu nie trafią na śmietnik. – Mogą jeszcze służyć dzieciom. Po małej renowacji najprawdopodobniej przeniesiemy je na teren MOSiRu przy ul. Kobusiewicza – mówi Jolanta Zięba-Gzik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Budowa integracyjnego placu zabaw zakończy się jeszcze w tym roku. Całkowity koszt inwestycji to nieco ponad 185 tys. zł, z czego 20 tys. zł przekazała Fundacja LOTTO.

źródło: UM Zduńska Wola