W weekend duże działania policji w powiecie zduńskowolskim

policja-auto-swiata

W dniach 9-10 lipca 2022 roku policjanci ruchu drogowego zduńskowolskiej komendy przeprowadzą działania pod nazwą "Trzeźwość", mające na celu eliminowanie nietrzeźwych kierujących, a tym samym poprawę bezpieczeństwa na drogach powiatu zduńskowolskiego.

9 i 10 lipca 2022 roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli na drogach powiatu przeprowadzą wzmożone działania kontrolne w ramach akcji "Trzeźwość". Działania te mają charakter cykliczny i będą prowadzone w każdy weekend. Analiza ostatnich tragicznych w skutkach wypadków drogowych na terenie województwa łódzkiego pokazała, że wzrosła liczba wypadków, których sprawcami byli właśnie kierujący "na podwójnym gazie". Celem działań "Trzeźwość" jest ujawnianie i eliminowanie nietrzeźwych kierujących, którzy są ogromnym zagrożeniem dla uczestników ruchu drogowego. Takie działania z pewnością przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach powiatu zduńskowolskiego.

Jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z zaostrzonymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Ponadto przepisy podwyższyły dolną i górną granicę na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów, z 1 roku na 3 lata i z 10 na 15 lat. Recydywistom prawo jazdy zabierane jest dożywotnio. Wprowadzono również obowiązkowe kary finansowe dla kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości. Niezależenie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości 5 tys. zł w przypadku osoby, którą na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu przyłapano po raz pierwszy oraz co najmniej 10 tys. zł dla recydywistów. Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

źródło: KPP w Zduńskiej Woli