VII Regionalne Forum Gospodarcze w Zduńskiej Woli

IMG_20231006_134843_MP
fot. UM Zduńska Wola

VII Regionalne Forum Gospodarcze odbywało się w piątek, 6 października, w filii Miejskiego Domu Kultury w Zduńskiej Woli Karsznicach. Przyczynkiem do zorganizowani dyskusji były szanse rozwoju miasta i regionu w związku budową portu multimodalnego.

VII Regionalne Forum Gospodarcze zorganizowane zostało przez powiat zduńskowolski przy udziale miasta Zduńska Wola. Uczestnicy spotkali się w Karsznicach, w miejscu które jest także symboliczne ze względu na powstający tam właśnie terminal przeładunkowy budowany przez PKP Cargo Terminale.

W filii Miejskiego Domu Kultury w osiedlu Karsznice dyskutowano o roli transportu w rozwoju regionu i miasta, a także o szansach jakie daje Zduńskiej Woli układ komunikacyjny i korzystane położenie. Zastanawiano się między innymi, jak spowodować, by korzyści z portu multimodalnego nie zostały zmarnowane i co jeszcze samorządy mogą zrobić, by przyczynić się do sukcesu inwestycji.

Podczas forum dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola Tomasz Polkowski przedstawił historię powstania linii kolejowej Śląsk – Porty i osiedla Karsznice, które obchodzi 90 – lecie. Przypomniał, że już podczas budowy osiedla doceniono potencjał połączenia magistrali węglowej z koleją warszawsko – kaliską.

Z kolei o sieci transportowej i atutach regionu mówił prof. SAN dr Michał Tumielewicz. Atuty rozwoju to skrzyżowanie szlaków kolejowych i drogowych północ – południe, a co z tego wynika rozwój centrów magazynowych i multimedialnych.

Dr Radosław Wojtczak, prezes kopalni Ogorzelec oraz dyrektor projektu Terminala Multimodalnego w Karsznicach przekonywał, że transport inermodalny i logistyka to przyszłość, od której nie da się uciec.

Rozwój Stref Gospodarczych omówił natomiast Jarosław Wojdełko, kierownik Centrum Nowoczesnych Inwestycji z Urzędu Miasta Radomsko.

Na forum znalazło się także miejsce dla firmy Agromex, która w oparciu o terminal w Karsznicach i swoją bazę w pobliżu węzła S8, zamierza rozwijać sieć transportową do Rotterdamu i dalej do Wielkiej Brytanii.

Wicestarosta Wojciech Rychlik poprowadził także panel dyskusyjny na temat przyszłości transportu i możliwości wykorzystania portu multimodalnego, o którego budowę samorządy powiatu i miasta zabiegały od dziesięciolecia. Oceniano czy zbudowanie terminalu przeładunkowego wreszcie da impuls do rozwoju gospodarczego i przyciągnie inwestorów na około 150 ha terenów wokół.

Partnerstwo Publiczno-Prywatne w małych i średnich miastach omówił wiceprezydent Zduńskiej Woli Paweł Szewczyk. Przekonywał, że to może być droga do przeprowadzania inwestycji, na które samorządy nie są w stanie same się porwać. Nie jest łatwa, ale warto wysiłek podjąć.

– Do tego by sukces osiągnąć daleka droga, ale trzeba umieć na nią wejść – twierdzi wiceprezydent Paweł Szewczyk.

Korzyścią jest to, że Partnerstwo Publiczno-Prywatne skraca drogę realizacji inwestycji, a przy tym nie zwiększa wskaźnika zadłużenia samorządu. PPP są możliwe do zrealizowania, ale trzeba jasno wytłumaczyć mieszkańcom korzyści, a Krzysztof Mierkiewicz naczelnik wydziału departamentu PPP ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej ocenia, że te korzyści to przeniesienie kosztów inwestycji na partnera prywatnego. Samorząd na podstawie umowy niejako spłaca inwestycję ratach.

VII Regionalne Forum Gospodarcze zakończyła wizyta studyjna w Strefie Gospodarczej Radomsko.

Źródło: UM Zduńska Wola