Uruchomiona została tężnia solankowa w Zduńskiej Woli

437785209_332983446090393_5539980600783786300_n
fot. UM Zduńska Wola

Uruchomiona została tężnia solankowa w Zduńskiej Woli. Ustawiono ją w parku miejskim, a projekt powstania urządzenia zgłosili mieszkańcy w budżecie obywatelskim. Niewielka tężnia będzie w tym roku rozbudowana.

Tężnia solankowa to miejsce w parku miejskim, w którym mieszkańcy mogą przysiąść, odpocząć i wdychać solankowe opary. To kolejne miejsce w mieście jakie urządzili zduńskowolanie, wybierając jeden z projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego. Niewielka tężnia, jaka powstała z pomysłu zduńskowolan, będzie rozbudowana.

Wygląd wybudowanej tężni nie spełnił oczekiwań mieszkańców Zduńskiej Woli, dlatego powstał pomysł, by wykonanie poprawić. Po rozeznaniu rynku, jaki przeprowadzili miejscy urzędnicy, postanowiono obiekt rozbudować. W efekcie ma powstać tężnia powiększona o dwa dodatkowe obiekty o szerokości 2 m, wysokości 3 m i głębokości 1,4 m. Staną po obu stronach istniejącego już elementu. Ponadto będzie zbudowane ażurowe jednostronne zadaszenie całej konstrukcji.

Jak zapowiada wiceprezydent Zduńskiej Woli Paweł Szewczyk, wkrótce zostaną zabezpieczone w budżecie miasta pieniądze na to zadanie. Przebudowa tężni ma zostać przeprowadzona do września 2024 r.

Projekt z Budżetu Obywatelskiego Zduńskiej Woli

Projekt budowy tężni solankowej w Parku Miejskim został zgłoszony przez mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego Zduńskiej Woli na rok 2023. W głosowaniu zdobył 978 głosów i zajął pierwsze miejsce.

Dopiero w drugim przetargu udało się wyłonić wykonawcę zadania. Inwestycję wykonała firma Kryształowy Świat PHU Export Aldona Grabowska Pajdak z Libiąża. Przedsięwzięcie kosztowało ponad 400 tys. zł.

Zadanie polegało na zaprojektowaniu a następnie budowie tężni solankowej wraz z zagospodarowaniem terenu wokół. Konstrukcja to drewno obłożone witkami brzozowymi. Wokół ustawiono ławeczki i lampy parkowe. Budowla powstała w północno-zachodniej część parku od strony ulicy Piwnej, przy alei Dębów Katyńskich.

Działanie tężni solankowej, nazywanej też inhalatornią zewnętrzną, polega na rozpylaniu solanki. To budowla z drewna i gałęzi, po których spływa woda mineralna bogata w jony sodowe, związki bromu, jodu oraz soli magnezowych. Powietrze wokół tężni w wyniku parowania wody solankowej tworzy swoisty mikroklimat zbliżony do klimatu nad morzem. Przebywanie w tężni powinno trwać co najmniej pół godziny.

Źródło: UM Zduńska Wola