Szadkowianin oszukany na „kwaterę widmo”. Policja ostrzega i apeluje o rozwagę

policja-kamizelka

Mieszkaniec gminy Szadek, padł ofiarą oszusta, który oferował wynajem domku letniskowego w Mielnie. Pokrzywdzony na miejscu nie zastał ani domku, ani jego właściciela, tylko... pole kempingowe. Na co warto zwrócić uwagę wybierając kwaterę na czas urlopu, by nie stać się ofiarą oszustwa?

Oszuści starają się wyłudzić pieniądze w każdy możliwy sposób i potrafią bez skrupułów popsuć zasłużony wakacyjny relaks. Preparują ogłoszenia o wynajmie kwatery w popularnych miejscowościach wypoczynkowych. Zazwyczaj są to bardzo atrakcyjne cenowo ogłoszenia, kuszące doskonałą lokalizacją, pięknymi wnętrzami i jeszcze piękniejszymi widokami. 

Czasami chwila nieuwagi wystarczy, żeby stracić pieniądze, o czym przekonał się mieszkaniec gminy Szadek. Na popularnym portalu ogłoszeniowym znalazł ofertę pod tytułem: „Domki letniskowe nad morzem", gdzie na zdjęciu było widać domek oferowany do wynajmu. 

- Szadkowianin dzwonił na numer podany w ogłoszeniu, ale nikt nie odbierał. Napisał przez portal ogłoszeniowy pytanie, czy domek jest wolny. Odpisał ogłoszeniodawca, że podany termin jest wolny, wskazał numer konta, na które należy wpłacić zaliczkę i podał numer telefonu do kontaktu, inny niż ten podany w ogłoszeniu. Szadkowianin wpłacił zaliczkę. Dzień przed wyjazdem na wymarzony wypoczynek, zadzwonił do ogłoszeniodawcy, potwierdzając swoje przybycie i dopytując o szczegóły związane z wyposażeniem domku. Gdy przyjechał na miejsce okazało się, że pod wskazanym adresem nie ma żadnego domku tylko... pole kempingowe - relacjonują policjanci.

Szadkowianin zadzwonił do ogłoszeniodawcy. Ten odebrał i zapewnił, że przyjedzie na miejsce za kilka minut. Jednak nie pojawił się, telefonu już nie odebrał, jakikolwiek kontakt się urwał. Tego samego dnia, szadkowianin napisał wiadomość do portalu ogłoszeniowego, że został oszukany i wtedy zobaczył, że na jego poczcie mailowej jest wiadomość - ostrzeżenie z tego portalu, wysłana dwa dni przed wakacyjnym wyjazdem, że ogłoszenie, z którym korespondował, jest oszustwem.

Na co zatem zwrócić uwagę zamawiając kwaterę na wyczekiwany urlop? Pamiętajmy, że decydując się na konkretną lokalizację wynajmu kwatery, sprawdźmy czy pensjonat, domek w ogóle istnieje. Nie dajmy się nabrać na super okazję. Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji. Takie „świetne okazje" powinny być dla potencjalnego klienta podejrzane. Zbierzmy na temat obiektu jak najwięcej informacji. Nie warto sugerować się jedynie opiniami na stronie obiektu - często mogą być one spreparowane - podobnie jak cała strona z ofertą. Sprawdźmy opinie na temat obiektu na innych stronach internetowych. 

Jeśli w ogłoszeniu jest podanych bardzo mało informacji o obiekcie, danych kontaktowych lub wystawiający ogłoszenie zmienia w międzyczasie numer telefonu, to także powinno wzbudzić nasz niepokój. Uczciwe firmy oferujące wynajem kwater, mają na swoich stronach internetowych opublikowany Regulamin, bądź informacje w których oprócz zasad pobytu gości, powinny się znaleźć także dane właściciela obiektu z numerami NIP, Regon czy KRS. 

Jak podaje serwis biznes.gov.pl, mając te dane możemy łatwo sprawdzić przez Internet korzystając z ogólnodostępnych rejestrów wiarygodność osoby wynajmującej kwaterę:

  • W Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej znajdziemy firmy osób fizycznych (działalność jednoosobowa i wspólnicy spółek cywilnych)
  • W Krajowym Rejestrze Sądowym znajdziemy: spółki prawa handlowego (m.in. spółki z o.o., spółki jawne)
  • W rejestrze REGON odnajdziemy spółki cywilne (jeśli nie znajdziesz aktualnych danych w CEIDG).Warto korzystać z dostępnych wszelkich danych, by ustrzec się przed utratą często sporych sum pieniędzy. Apelujemy o zachowanie daleko idącej ostrożności przy zamawianiu kwater wypoczynkowych. Dla własnego spokoju i bezpieczeństwa pamiętajmy o zabezpieczeniu na wszelki wypadek dokumentacji związanej z transakcją wynajmu kwatery. W razie niewywiązania się oferenta z zawartej umowy pomocnym do odzyskania należności będą informacje przesyłane w wiadomościach SMS za pomocą poczty elektronicznej.

    Uczciwy sprzedawca nie będzie stronił od wystawienia faktury, rachunku czy paragonu nawet w przypadku wpłaty zaliczki za wynajem.
źródło: KPP w Zduńskiej Woli