Świadomy senior to bezpieczny senior. Profilaktyczne spotkanie ze zduńskowolskimi policjantami

269-140422

Ufność osób starszych jest często wykorzystywana przez oszustów. Zduńskowolscy seniorzy sami zadbali, by przypomnieć im podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące każdego dnia.

Zduńskowolska Rada Seniorów zorganizowała 9 grudnia 2021 roku, spotkanie w Inkubatorze Inicjatyw Społecznych w Zduńskiej Woli pod nazwą „Świadomy senior to bezpieczny senior". Celem spotkania było uświadomienie seniorów o zagrożeniach jakie występują każdego dnia, a szczególnie w okresie przedświątecznym. Profilaktyk zduńskowolskiej komendy mł. asp. Paulina Matysiak, podczas prelekcji przedstawiła metody działania telefonicznych oszustów, przypomniała o zachowaniu ostrożności podczas korzystania z kart płatniczych i wypłat w bankomacie. Nie zabrakło podstawowych zasad dotyczących ruchu drogowego, w szczególności bezpiecznego zachowania w rejonie przejść dla pieszych. Ponieważ rozpoczął się okres przedświąteczny, wzmożona ilość zakupów i odwiedzania punktów handlowych, przypomniano o metodach działania kieszonkowców i sposobach uchronienia się przed nimi. Uczestnicy otrzymali ulotki informacyjne z cennymi radami. Spotkanie odbywało się w małym gronie z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

Prelekcja została zarejestrowana przez ZW Media i jej emisja będzie dostępna w paśmie regionalnej telewizji kablowej dla wszystkich zduńskowolskich seniorów.

Pamiętajmy, aby myśląc o świętach nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • samochód parkujemy w bezpiecznych miejscach, unikamy miejsc odludnych, słabo oświetlonych,
  • po dokładnym zamknięciu drzwi i okien w samochodzie sprawdzamy, czy w samochodzie na widocznym miejscu nie leżą wartościowe rzeczy lub torby z zakupami,
  • nie chowamy większej ilości gotówki w jednym miejscu - na zakupy bierzemy tylko tyle pieniędzy, ile rzeczywiście potrzebujemy,
  • nie trzymamy ważnych dokumentów oraz cennych przedmiotów w tylnych kieszeniach spodni,
  • torebkę trzymamy zawsze przed sobą,
  • zachowujemy czujność w miejscach, gdzie panuje tłok, zwracamy uwagę na osoby, które nas popychają lub poszturchują,
  • bądźmy ostrożni i nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z danym krewnym telefonicznie by upewnić się, że rzeczywiście potrzebuje pomocy. W większości przypadków mamy numer telefonu do członków naszej rodziny . Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.
  • jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, to pamiętajmy: prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!


Źródło: KPP Zduńska Wola