wersja testowa serwisu

Spada liczba trucicieli. To efekt "Stop Smog"

StopSmog

250 gospodarstw domowych skorzystało z miejskiego programu dopłat do wymiany pieców węglowych. Kopciuchy najczęściej wymieniamy na kotły gazowe.

Dotacje do wymiany pieców węglowych od dwóch lat Urząd Miasta Zduńska Wola przyznaje w ramach miejskiego programu Stop Smog. To maksymalnie 5.000 zł dofinansowania na nowe, ekologiczne źródło ciepła. O dopłaty mogą ubiegać się wspólnoty mieszkaniowe i właściciele domów jednorodzinnych, którzy zlikwidują kopciuchy i zastąpią je ekologicznymi urządzeniami grzewczymi, np. kotłem gazowym lub zdecydują się na podłączenie domu do miejskiej sieci ciepłowniczej czy gazowej. Likwidacja pieców węglowych jest najlepszym sposobem na ograniczenie smogu.

W ciągu dwóch lat z dopłat skorzystało 250 gospodarstw domowych. W 2019 roku Zduńska Wola przeznaczyła na ten cel prawie pół miliona złotych, a 2020 r. – 1 mln zł. – W tym roku, podczas drugiej edycji programu, przyjęliśmy i rozpatrzyliśmy 181 wniosków, podpisaliśmy 157 umów na wymianę pieców, a do 5 listopada rozliczyliśmy i przekazaliśmy dofinansowanie 84 wnioskodawcom – wylicza Beata Turlakiewicz, dyrektor Biura Zarządzania Energią i Ochrony Środowiska. Z powodu trwającej pandemii 24 osoby zrezygnowały z realizacji zdania. – W pięciu przypadkach zawarliśmy porozumienia, które rozwiązują podpisane wcześniej umowy. Inwestujący nie znaleźli firmy, która wykona zadanie wymiany pieców w terminie. Dwóch wniosków, niestety, nie mogliśmy rozliczyć, bo zrealizowane prace były niezgodne z regulaminem dofinansowań – wyjaśnia dyrektor Turlakiewicz.

Największym zainteresowaniem i wyborem wśród mieszkańców Zduńskiej Woli, którzy zdecydowali się na wymianę kopciuchów, cieszy się płynny gaz ziemny oraz kotły nowej generacji opalane biomasą.

Program wymiany pieców węglowych jest wieloletni i będzie kontynuowany w 2021 r. – W projekcie budżetu na przyszły rok zaplanowaliśmy środki na wymianę kolejnych 200 pieców. Co ważne, program Stop Smog został przygotowany w taki sposób, żeby otrzymaną dotację można było połączyć z rządowym wsparciem w ramach programu Czyste Powietrze – wyjaśnia Beata Turlakiewicz z Urzędu Miasta.

Urząd miasta opracował też koncepcję programu komputerowego, który ma pomóc właścicielom domów podjąć decyzję o wymianie pieca węglowego. Dzięki niemu mieszkańcy będą mogli sprawdzić, z jakich ekologicznych źródeł ciepła mogą skorzystać, ile będzie kosztowała inwestycja w nowy kocioł i przyłączenie, a także ile wyniosą bieżące koszty eksploatacji. Program stworzą informatycy, którzy wezmą udział w GovTech Festival, organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju i GovTech Polska. Zduńska Wola została wybrana na partnera tego prestiżowego konkursu informatycznego.

Więcej o miejskim programie antysmogowym przeczytasz na http://bit.ly/_StopSmog, a o rządowym wsparciu na: https://bit.ly/WyższeDopłaty.

Źródło: UM Zduńska Wola