„Mieszkać jak zacny pan Majer, czyli salon w guście Webra" to tytuł wystawy przygotowanej przez Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola w ramach obchodów 200-lecia Zduńskiej Woli. Ekspozycja zostanie otwarta dla zwiedzających w środę, 19 lutego o godz. 17.30.
„Mieszkać jak zacny pan Majer, czyli salon w guście Webra" to ekspozycja będąca odwzorowaniem pomieszczenia w stylu biedermeier. Będzie to zaaranżowany salonik mieszczański z XIX wieku. Meble, obrazy oraz rys historyczny przygotowuje w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola, a otwarcie wystawy zaplanowano na środę, 19 lutego o godz. 17.30 w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola.
W momencie przybycia na ziemie polskie wielu osadników z krajów centralnej Europy przywiozło ze sobą nie tylko swoje warsztaty tkackie. Przywieźli też modną w ich stronach kulturę mieszkaniową, skrojoną pod możliwości finansowe i mieszczańskie gusta. Umiar i funkcjonalność połączona z artyzmem detalu zdobniczego to co wyróżnia ten styl spośród innych.
Nazwany Biedermeierem czyli stylem zacnego pana Meiera, w odróżnieniu od stylu wielkomiejskiego i arystokratycznego Empire, skrojony był na kieszeń solidnych rzemieślników, pragnących pokazać się jako osoby kulturalne, posiadające już odpowiedni status majątkowy, a jednocześnie skromne i gospodarne.
Wystawa prezentowana w muzeum to zaaranżowany salonik, w którym wyeksponowano najbardziej charakterystyczne meble sofę, krzesła sekreterę czy też serwantkę. Centralnym punktem wystawy będzie jednak mający już 200 lat intarsjowany stół tzw. „klapiak" typowy przykład mebla pełniącego podwójną funkcję w domu rzemieślnika: eleganckiej ławy dla przyjęć w małym gronie, na których podawano zwykle kawę i ciastka a po rozłożeniu boków stołu służył na większe przyjęcia.
Ciekawym elementem zdobniczym jest intarsjowany blat wykonany z drewna w kolorze miodu. Pochodzi prawdopodobnie z pracowni kaliskiego producenta mebli Mohra, którego wyroby bez trudu odnajdziemy wśród mebli w warszawskim Belwederze. Celem wystawy jest z jednej strony ukazanie piękna i harmonii tego stylu jak i ukazanie wyglądu reprezentacyjnego pomieszczenia w domu zduńskowolskiego rzemieślnika w I połowy XIX w.
Źródło: UM Zduńska Wola