Rozmowy o przemocy ze zduńskowolską młodzieżą

269-178992
fot. KPP Zduńska Wola

2 października, obchodzony był Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. Policjantka zduńskowolskiej komendy, spotkała się z młodzieżą. Poruszyła temat przemocy rówieśniczej, ryzykownych zachowań młodzieży i uzależnień, które prowadzą do różnego rodzaju przemocy.

Młodzież z Zespołu Szkół im. Kazimierza Kałużewskiego i Juliusza Sylii w Zduńskiej Woli, rozmawiała z policjantką o wciąż narastającym zjawisku cyberprzemocy i zagrożeniach, które mogą czyhać na młodych ludzi w sieci. Język nienawiści to przemoc, widoczna na portalach internetowych, z których młodzi ludzie korzystają niemal codziennie. Policjantka uświadamiała, jak ważne jest zachowanie właściwych proporcji między życiem wirtualnym a rzeczywistym, kiedy zachowania w Internecie mogą stanowić przestępstwo i jakie mogą być ich konsekwencje – nie tylko prawne. Przekonywała uczniów, aby dbali o swoje bezpieczeństwo i żeby nie naruszali godności i prywatności innych użytkowników sieci. Rozmawiano również o różnych rodzajach przemocy: psychicznej, fizycznej, seksualnej i ekonomicznej.

Przemoc – wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku przyzwolenia tej osoby na taki wpływ, przy czym wyróżnia się dwa zjawiska: przemoc fizyczną i przemoc psychiczną. Według WHO, o uznaniu danego przypadku użycia siły lub władzy, lub groźby takiego użycia, za przemoc, decyduje negatywny cel i wysokie prawdopodobieństwo negatywnych skutków takiego działania. Psychologia wyróżnia cztery rodzaje przemocy: psychiczną, fizyczną, ekonomiczną i seksualną. Każda z nich może występować samodzielnie (sprawca może poprzestać tylko na krzywdzących słowach, ale nigdy nie uderzyć) albo się przenikać. Kolejnym wariantem jest eskalacja – brak ostrego sprzeciwu ze strony ofiary prowadzi do pogłębiania się zachowań przemocowych. Jeśli osoba wobec której stosowana jest przemoc nie zbuntuje się lub nie odejdzie po incydencie, sprawca będzie rozszerzał granice tego, co mu wolno i przejdzie od słów do czynów. Zachowania przemocowe, które mogą się swobodnie rozwijać, szybko stają się normą zarówno dla sprawcy, jak i dla pokrzywdzonych. A im dłużej to trwa, tym trudniej jest odejść...

Źródło: KPP Zduńska Wola