Najważniejsze wideo w ezd24

Rondo będzie nosiło imię Stefana Warulika

DSC_8509
fot. UM Zduńska Wola

Rondo na skrzyżowaniu ulic Karola Szymanowskiego, Prostej oraz Złotej będzie nosiło imię Stefana Warulika. To były prezydent Zduńskiej Woli, który doprowadził między innymi do wybudowania osiedla Południe czy zbiornika Kępina.

Rada Miasta Zduńska Wola przyjęła większością głosów uchwałę o nadaniu nazwy dla ronda u zbiegu ulic Karola Szymanowskiego, Złotej i Prostej. Będzie nosiło imię Stefana Warulika. Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego.

Nazwa dla ronda została nadana w związku z przypadającym w 2025 roku 200-leciem uzyskania praw miejskich przez Zduńską Wolę. A Stefan Warulik został upamiętniony, jako były prezydent miasta, który doprowadził do jego niebywałego rozwoju w latach 70. oraz 80. w XX wieku.

Przeciwko podjęciu takiej uchwały byli jednak członkowie Klubu Radnych Prawo i Sprawiedliwość. Przekonywali, że zabrakło im opinii Instytutu Pamięci Narodowej dotyczącej osoby Stefana Warulika, a upamiętniana osoba działała na rzecz miasta w czasach komunistycznych.

– Na lata sprawowania urzędu przez Stefana Warulika przypadł dynamiczny rozwój miasta. To wtedy nastąpił rozwój bazy zduńskowolskiego przemysłu, została uruchomiona komunikacja miejska, powstały nowe osiedla mieszkaniowe, miasto wzbogaciło się o kolejne obiekty służby zdrowia i oświaty, rozbudowana została sieć wodociągowa i kanalizacyjna, powstała idea budowy zbiornika retencyjnego Kępina – uzasadniał pomysł nazwania ronda prowadzącego na osiedle Południe wiceprezydent Zduńskiej Woli Paweł Szewczyk.

Nazwa dla ronda to upamiętnienie i uhonorowanie Stefana Warulika (1929-2016) inżyniera, pedagoga i samorządowca. Stefan Warulik kierował pracami samorządu w Zduńskiej Woli w czasach trudnej rzeczywistości Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Od 15 marca 1972 roku był przewodniczącym Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Zduńskiej Woli, następnie od grudnia 1973 roku naczelnikiem miasta, a potem prezydent Zduńskiej Woli do 31 grudnia 1987 roku.

To starania prezydenta Warulika doprowadziły między innymi do rozwoju przemysłu w mieście. W czasach jego działalności: w latach 70. oraz 80. XX wieku w Zduńskiej Woli wybudowana została Elektrociepłownia i zakłady Izolacja oraz Fadom. Powstały zduńskowolskie osiedla bloków mieszkalnych Południe, Zachód, Spacerowa . W mieście wybudowano wówczas około 6 tys. mieszkań.

W 1973 roku, w czasie, gdy Stefan Warulik był przewodniczącym Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Zduńskiej Woli, do miasta zostało przyłączone osiedle Karsznice, które stało się integralną częścią Zduńskiej Woli. Obszar miasta powiększono wówczas także o część wsi Krobanówek, Krobanów, Henryków, Marzenin i Bilew. Z kolei w 1975 roku włączone w administracyjne granice Zduńskiej Woli zostały wieś Nowe Miasto oraz część wsi Swędzieniejewice.

Stefan Warulik był też pierwszym dyrektorem zduńskowolskiego Technikum Elektronicznego w latach 1967 – 1972. Od 1975 r. działał w Zarządzie Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli. Decyzją Rady Miasta Zduńska Wola w 2008 roku został również uhonorowany Medalem „Zasłużony dla Miasta Zduńskiej Woli".

Nazwanie ronda imieniem Stefana Warulika jest także podziękowaniem za zaangażowanie włodarza w sprawne zarządzanie miastem, jak podkreślają władze Zduńskiej Woli.

źródło: UM Zduńska Wola