Prestiżowe zwycięstwo Zduńskiej Woli

news_0107_AMP

Zduńska Wola najlepsza w konkursie Polskiego Funduszu Rozwoju. Miejscy urzędnicy przez kilka miesięcy pracowali nad projektem rozwojowym dla miasta. Eksperci docenili jego innowacyjność.

Zduńska Wola była jednym z trzydziestu polskich miast, które pod koniec ubiegłego roku Polski Fundusz Rozwoju zaprosił do udziału w Akademii Miast Przyszłości. Dzięki temu miejscy urzędnicy, którzy odpowiadają za rozwój, mogli wziąć udział w kilkumiesięcznym cyklu szkoleń.

– Były inspirujące wykłady, spotkania z ekspertami i warsztaty z instytucjami, które oferują samorządom wsparcie merytoryczne i finansowe. Były jednak również sprawdziany wiedzy, dopiero ich zaliczenie pozwalało przejść do kolejnej części szkolenia – zdradza Michalina Łagunionok, zastępca dyrektora Biura Strategii i Rozwoju Miasta, która brała udział w akademii.

Zadaniem uczestników było jednak przede wszystkim stworzenie innowacyjnego projektu, który byłby silnym impulsem dla rozwoju ich miast. – Uczono nas, jak w korporacjach buduje się projekty: od zidentyfikowania wyzwania, przez pomysł po budżet, harmonogram czy sposoby minimalizowanie ryzyka. Musieliśmy myśleć o naszych miastach, ale działać jak menedżerowie, zarządzający firmami – wspomina wicedyrektor Łagunionok. Każdy samorząd miał opiekuna, który na bieżąco weryfikował pomysły uczestników. Praca nad projektami trwała cztery miesięcy.

Zduńskowolscy urzędnicy postanowili zmierzyć się przede wszystkim z brakiem dużych terenów inwestycyjnych w mieście. – Naszym celem stało się przyciągnięcie do Zduńskiej Woli nowoczesnych firm. Dzięki temu powstałby tu rynek pracy dla specjalistów, co umożliwiłoby osobom po studiach powrót w rodzinne strony – wyjaśnia Michalina Łagunionok.

Jak to zrealizować? Urzędnicy postanowili wykorzystać moc chmury obliczeniowej, a więc serwerów dostępnych przez sieć Internet, i stworzyć w mieście centrum firm, które operują wyłącznie w świecie wirtualnym. To pomysł bez precedensu, nigdy wcześniej nie realizowany w takiej formule ani w Polsce, ani za granicą.

Tu urzędnicy musieli w zaledwie sześć minut na żywo zaprezentować go jurorom. Finalistów oceniali Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, Waldemar Buda, wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, Artur Lorkowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Agnieszka Sosnowska, dyrektor w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

– Stres był, ale tylko mnie zmobilizował – przyznaje Michalina Łagunionok. – Nasz pomysł wyróżniał się na tle innych nowatorstwem. Prezentację przygotowaliśmy tak, by zaciekawić, a nie zanudzić słuchacza – dodaje.

Spośród sześciu finalistów jury wyłoniło trzy najlepsze projekt i przyznało im ex quo pierwsze miejsce. Poza Zduńską Wolą wyróżniono urzędników z Głogowa i Tarnowskich Gór.

– Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom zaangażowanym w ten projekt. Ich pomysłowość, ciężka praca i umiejętności prezentacji sprawiły, że znów o Zduńskiej Woli głośno w kraju. Eksperci zaczynają nas cenić za dobre projekty, co bardzo ważne przed uruchomieniem nowego budżetu unijnego – komentuje prezydent Konrad Pokora.

– O szczegółach projektu będziemy mogli opowiedzieć, gdy zapadną ustalenia z partnerami – mówi. Dodaje, że po prezentacji w Warszawie udziałem w projekcie zainteresowanych jest kilka dużych podmiotów.

Zduńska Wola może też w ramach nagrody liczyć na pomoc Polskiego Funduszu Rozwoju. Miejski urząd z dużym powodzeniem współpracuje z tą instytucją. W listopadzie ubiegłego roku inny projekt zduńskowolskich urzędników został wybrany przez PFR do Hackathonu dla Miast. Nad zgłoszonym przez Zduńską Wolę wyzwaniem pracowało wówczas kilkanaście zespołów informatycznych z całej Polski. W efekcie miasto bezpłatnie pozyskało internetowy kalkulator www.stopsmog.zdunskawola.pl.

Polski Fundusz Rozwoju to potężny fundusz inwestycyjny, który wspiera projekty zrównoważonego rozwoju społecznego i wzrost gospodarczy Polski. W czasie pandemii odpowiadał za wypłaty firmom dotacji z tarcz antykryzysowych.

źródło: UM Zduńska Wola