Najważniejsze wideo w ezd24

Porozumienie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Sieradz – Zduńska Wola – Łask

897A9612-kopia
fot. UM Zduńska Wola

W sieradzkim magistracie podpisano porozumienie w sprawie zasad współpracy między samorządami w ramach Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Miasta i gminy będą razem starały się o Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027. Do wydania jest około 220 mln złotych.

Około 15 mln euro zyska Zduńska Wola na współpracy w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Sieradz – Zduńska Wola – Łask. To kwota , na jaką będą realizowane projekty samorządu dofinansowane z funduszy unijnych na lata 2021 – 2027.

We wtorek, 12 listopada 2024 roku w Sieradzu porozumienie dotyczące zasad współpracy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych zostało podpisane przez samorządy należące do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Sieradz – Zduńska Wola – Łask. Liderem Związku ZIT jest miasto Sieradz, a samorządy będą korzystać z unijnych funduszy na określone w porozumieniu cele. Pod dokumentem podpisali się marszałek Województwa Łódzkiego Joanna Skrzydlewska, wicemarszałek Piotr Wojtysiak oraz prezydent Sieradza Paweł Osiewała.

Przedstawiciele dziesięciu samorządów zawarli porozumienie, dzięki któremu będą współpracować przy przygotowywaniu i realizacji przedsięwzięć w formule Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dzięki tej współpracy samorządy będą korzystać z unijnych funduszy z programu „Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027".

Samorządy działają w Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Sieradz – Zduńska Wola – Łask. Umowa powołująca Związek ZIT została zawarta 8 października 2021 roku. Uczestniczą w nim miasta Sieradz, Zduńska Wola, Łask, Szadek oraz gminy Sieradz, Zduńska Wola, Zapolice, Wodzierady, Buczek i Sędziejowice. Jednym z zadań związku jest przygotowanie dokumentów strategicznych niezbędnych do ubiegania się o unijne dofinansowanie.

Obszar dofinansowania „Fundusze europejskie dla mobilnego Łódzkiego" obejmuje między innymi działania zmierzające w kierunku gospodarki zeroemisyjnej, promowania czystej i sprawiedliwej transformacji energetycznej, zielonych i niebieskich inwestycji, gospodarki o obiegu zamkniętym, łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do nich oraz zrównoważonej mobilności miejskiej.

Miejskie Obszary Funkcjonalne zostały wskazane, jako beneficjenci unijnych funduszy w przygotowanej przez zarząd województwa łódzkiego i przyjętej przez Sejmik Województwa Łódzkiego Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030. Dla MOF w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej przewidziano wsparcie w postaci Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Miejski Obszar Funkcjonalny Sieradz – Zduńska Wola – Łask to sposób na pozyskanie unijnych pieniędzy na projekty ekologiczne czy inwestycje. W perspektywie na lata 2021-2027 do podziału jest około 52 miliny euro.

W ramach priorytetu „Fundusze europejskie dla zielonego łódzkiego" na działania dotyczące efektywności energetycznej przewidziano 7,8 mln euro, a na odnawialne źródła energii 6,3 mln euro. Z kolei na inwestycje mające służyć dostosowaniu do zmian klimatu i zapobieganiu klęskom i katastrofom 7,8 mln euro. Na ochronę przyrody zaplanowano 2,2 mln euro. Na inwestycje w ramach działania mobilność miejska zaplanowano rozdysponować 9,2 mln euro, a na działanie kultura i turystyka przewidziano 18,2 mln euro.

Zduńska Wola w ramach ZIT zamierza wykorzystać unijne fundusze na kilka projektów. Będzie to zakup autobusów elektrycznych dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Zduńskiej Woli, a także rozbudowa infrastruktury turystycznej. W tym obszarze samorząd zamierza przebudować aleję Feliksa Rajczaka, czyli tak zwany pasaż Rajczaka oraz przebudować teren kempingu przy ul. Prof. Tadeusza Kobusiewicza, a także zbudować park linowy oraz wznieść pawilony nad Kępiną. Kolejne inwestycje, jakie Zduńska Wola będzie realizowała z tej puli unijnych funduszy to budowa ścieżki rowerowej w ramach szlaku turystycznego, a także odbudowa rowów melioracyjnych i systemu odwodnienia miasta oraz termomodernizacja kolejnych 6 budynków miejskich, w których są 72 mieszkania. Łącznie zduńskowolskie projekty opiewają na ponad 68 mln złotych.

Źródło: UM Zduńska Wola