Wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola realizuje projekt zatytułowany „Pociąg do lokalności Osiedle Karsznice w przestrzeni, doświadczeniu i pamięci". W czwartek, 3 kwietnia zostało zawarte porozumienie w tej sprawie.
Do 11 kwietnia 2025 roku studenci z Uniwersytetu Łódzkiego odwiedzać będą mieszkańców osiedla Karsznice i gromadzić ich wspomnienia, ale także współczesne relacje dotyczące Karsznic. To pierwsza część projektu „Pociąg do lokalności Osiedle Karsznice w przestrzeni, doświadczeniu i pamięci", który zaowocować ma publikacją na temat kolejarskiego osiedla.
W czwartek, 3 kwietnia w Skansenie Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Zduńskiej Woli zostało podpisane porozumienie pomiędzy Wydziałem Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego i Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola dotyczące współpracy przy badaniach etnograficznych na osiedlu Karsznice w Zduńskiej Woli. Podpisy pod dokumentem złożyli: prodziekan Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ ds. jakości kształcenia dr Sebastian Latocha oraz dyrektor Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola Tomasz Polkowski, przy udziale prezydenta Zduńskiej Woli Konrada Pokory.
Porozumienie podpisano w historycznym wagonie składu EN57-919, jaki należał do Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i niegdyś jeździł na trasie łączącej Łodź ze Zduńską Wolą.
Koordynatorki projektu to dr Aleksandra Krupa-Ławrynowicz oraz dr Alicja Piotrowska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego zachęcają do dzielenia się swoimi opowieściami, doświadczeniami rodzinnymi i zawodowymi oraz pamiątkami związanymi z osiedlem kolejarskim.
Studenci biorący udział w badaniu będą w najbliższych dniach prosić mieszkańców Karsznic a także Zduńskiej Woli o rozmowy na temat relacji sąsiedzkich, relacji w pracy czy rodzinnych wspomnień.
Projekt badawczy realizowany będzie przez Uniwersytet Łódzki we współpracy z mieszkańcami osiedla Karsznice. Wezmą w nim udział studenci Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego. Etnografowie, którzy przyjadą do Karsznic badać różnorodne aspekty lokalnej historii, dziedzictwa poprzemysłowego oraz pamięci mieszkańców tej społeczności. Będzie się to odbywało podczas rozmów z karszniczanami. Badaczki oczekują efektu kuli śnieżnej: jedni mieszkańcy będą polecać kolejnych, z którymi warto przeprowadzić wywiady etnograficzne.
Główne obszary badań to:
Do końca 2025 roku planowane jest oprócz wywiadów przeprowadzenie kwerendy źródłowej, czyli badań nad historią osiedla Karsznice, w tym analiza źródeł tekstowych oraz ikonograficznych, pochodzących zarówno z archiwów instytucjonalnych, jak i prywatnych. Kolejne działania to opracowanie materiałów badawczych i przygotowanie raportu, a także wystawy i wreszcie opracowanie konspektu publikacji, która przedstawi wyniki przeprowadzonych badań.
Źródło: UM Zduńska Wola