wersja testowa serwisu

Piraci drogowi i pijani kierujący. Zduńskowolska policja podsumowała miniony weekend

policj_20210406-090946_1
fot. ilustracyjne

Tylko w trakcie minionego weekendu zduńskowolscy policjanci zatrzymali 4 nietrzeźwych kierujących, z czego jeden posiadał dożywotni zakaz kierowania pojazdami. Teraz grozi mu 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto funkcjonariusze „drogówki" zatrzymali prawa jazdy czterem piratom drogowym, podczas działań „Prędkość". Rekordzista przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o 72 km/h.

Akcja prędkość trwała w dniach 1-3 października 2021 roku. Jak się okazało był to pracowity czas dla policjantów wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli. Statyczne kontrole prędkości były prowadzone na drogach głównych ciągów komunikacyjnych powiatu oraz w miejscach wytypowanych na podstawie analizy stanu bezpieczeństwa dróg. Uwzględnione również zostały umieszczane przez mieszkańców powiatu zagrożenia dotyczące przekraczania przez kierujących dozwolonej prędkością na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Stróże prawa na terenie miasta i powiatu skontrolowali 78 pojazdów i ujawnili 59 przekroczeń prędkości oraz zatrzymali 4 prawa jazdy kierującemu, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Prędkość to nie jedyne grzechy kierowców na zduńskowolskich drogach. Mundurowi w ten weekend zatrzymali 4 nietrzeźwych kierowców. 2 października, po godzinie 8:00 na terenie gminy Szadek zatrzymali, 59-letniego kierującego oplem. Badanie alkomatem wykazało u mężczyzny ponad pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu. 

Tego samego dnia, po godzinie 18:00 patrol ruch drogowego, w miejscowości Izabelów zatrzymał 51-letniego kierującego peugeotem, u którego badanie trzeźwości wykazało niemal 1,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Dodatkowo okazało się, iż złamał sądowy dożywotni zakaz kierowania pojazdami. Za swoje zachowanie stanie przed sądem. Takie przestępstwo zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. 3 października na terenie gminy Szadek patrol „drogówki" zatrzymał 43-latka, który kierował oplem po drodze publicznej. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierowcy i okazało się, jest nietrzeźwy. Badanie wykazało u niego ponad 0,6 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Niechlubny rekord nietrzeźwości padł tego samego dnia, po godzinie 23:00. Na terenie miasta patrol interwencyjny zatrzymał kierującą fordem. Stróże prawa wyczuli od 48-latki silną woń alkoholu. Badanie trzeźwości wykazało prawie 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Przestrzegamy:

Alkohol osłabia refleks, obniża koncentrację, powoduje zaburzenia równowagi i widzenia. Nietrzeźwi kierowcy są zagrożeniem na drogach. Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Ponadto innymi dolegliwościami prawnymi dla sprawców tego przestępstwa jakie rozstrzyga sąd jest orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów oraz konieczność zapłacenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 złotych, do nawet 60 000 złotych

Źródło: KPP Zduńska Wola