wersja testowa serwisu

"Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków" w powiecie zduńskowolskim

269-136800
fot. KPP w Zduńskiej Woli

1 października 2021r., w ramach akcji „Świeć Przykładem", po raz kolejny obchodzony jest „Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków". Celem działań jest przypominanie i uświadamianie pieszym i rowerzystom o obowiązku korzystania z elementów odblaskowych dla własnego bezpieczeństwa.

Początek października to symboliczne rozpoczęcie okresu jesienno-zimowego na naszych drogach, okresu najgorszego pod względem liczby wypadków z udziałem pieszych, kiedy dochodzi do ponad 60% wszystkich zdarzeń. Większość z nich jest spowodowana przez kierowców, którzy nie dostosowują prędkości do warunków panujących na drodze i ograniczonej widoczności. Pieszy odpowiednio wyposażony w widoczne elementy odblaskowe daje kierowcy dodatkowe sekundy na reakcję. To czas, który niejednokrotnie ratuje życie. W okresie jesienno-zimowym zmieniają się warunki atmosferyczne, dzień staje się coraz krótszy, co wpływa na złą widoczność na drodze. Kierujący później niż zwykle zauważa pieszego, w szczególności ubranego w ciemną odzież. Kolor odzieży wierzchniej ma wpływ na bezpieczeństwo pieszych. Na nieoświetlonej jezdni, w ciemnych kurtkach jesteśmy słabo widoczni dla kierowców. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego. Statystyki wyraźnie pokazują, że piesze ofiary większości wypadków w 2021 roku, nie posiadały założonych elementów odblaskowych. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

W dniu dzisiejszym w związku ze "świętem " odblasków na terenie powiatu, zorganizowana była akcja rozdawania odblasków uczniom Szkoły Podstawowej w Izabelowie, Szkoły Podstawowej nr 9 w Zduńskiej Woli oraz w Szkole Podstawowej w Szadku. Policjanci oprócz tego, że wręczali odblaski, rozmawiali z uczniami o bezpiecznych zachowaniach na drodze. Dzisiejsze przedsięwzięcie nie obejmowało jedynie spotkań z dziećmi i młodzieżą, ale również dedykowane było wszystkim niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Działania prowadzone były i są również na ulicach powiatu zduńskowolskiego, gdzie piesi i rowerzyści otrzymują od mundurowych kamizelki odblaskowe.

źródło: KPP w Zduńskiej Woli

Zobacz zdjęcia: