Najważniejsze wideo w ezd24

Oddaj krew i odbierz choinkę od Lasów Państwowych!

PHOTO-2022-12-14-10-30-37

Trwa akcja "Choinka dla życia". Dziś od samego rana w jedenastu punktach Łódzkiego krwiodawcy mogą liczyć na niecodzienny prezent za swoją dobroczynność - świąteczne drzewko. Chętnych nie brakuje! Krew się leje, a choinki znikają w ekspresowym tempie! 

Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi przygotowały akcję promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Dawcy krwi, którzy dziś, to jest 14 grudnia oddadzą krew lub jej składniki, otrzymają naturalne drzewka świąteczne. Akcja odbędzie się we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, łącznie w ponad 80 punktach w całej Polsce.

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to nie dla wszystkich czas rodzinnych spotkań i radości. Są tacy, którzy spędzają je w szpitalu, gdzie czekają na Dar Życia - krew. Na wszystkich tych, którzy 14 grudnia (środa) podzielą się z potrzebującymi tym bezcennym darem, czeka wyjątkowe podziękowanie. Lasy Państwowe w ramach akcji „Choinka dla życia" przygotowały dla dawców świąteczne, naturalne drzewka.

Skąd pochodzą drzewka na akcję?

Drzewka z Lasów Państwowych pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych. Najczęściej są to miejsca w lesie, na których nie mogą rosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami energetycznymi. By ograniczyć liczbę niewykorzystanych drzewek do minimum, choinek w każdym z punktów będzie czekała określona ilość, ustalona wcześniej z koordynatorami akcji.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc oddać krew i jej składniki?
• wiek pomiędzy 18. a 65. rokiem życia,
• waga co najmniej 50 kilogramów,
• w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie poddano się leczeniu krwią lub jej składnikami.


W dniu oddania krwi:
• trzeba być wyspanym i wypoczętym,
• trzeba być zdrowym, nie mieć oznak przeziębienia i nie przyjmować żadnych leków (nie dotyczy to antykoncepcji)
• należy zjeść lekkostrawny, niskotłuszczowy posiłek
• wypić ok. 2 l płynów, np. woda, soki (w ciągu 24 godzin przed pobraniem)
• ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi,
• mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty.

Samo pobranie 450 ml pełnej krwi (tyle pobiera się jednorazowo) trwa ok. 10 minut. Jednak nim oddamy krew czeka nas wypełnienie ankiety kwalifikującej do pobrania, rejestracja oraz badanie i wywiad lekarski. W sumie wszystkie czynności zajmą nam ok. 40-60 minut.

Więcej informacji jest dostępnych na stronach internetowych: Narodowego Centrum Krwi, Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie".

AKCJA CHOINKA DLA ŻYCIA LOKALNIE

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi razem z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi zaprasza wszystkich krwiodawców na ul. Franciszkańską 17/25 w dniu 14 grudnia 2022 od godziny 7:00 do 16:00 – czekać będą na Was pachnące świerki od Nadleśnictwa Poddębice!

Akcja w tym samym dniu zawita także do oddziałów terenowych RCKiK w Łodzi. Leśnicy zapraszają do 10 punktów w województwie:

BEŁCHATÓW ul. 1 MAJA 1
KUTNO ul. N. BARLICKIEGO 57 (wejście od pl. Piłsudskiego)
PABIANICE ul. JANA PAWŁA II 5
PIOTRKÓW TRYBUNALSKI, PRZYCHODNIA ul. SŁOWACKIEGO 74
RADOMSKO SZPITAL POWIATOWY ul. JAGIELLOŃSKA 36
SKIERNIEWICE ul. DWORCOWA 3j
TOMASZÓW MAZOWIECKI ul. JANA PAWŁA II 35
WIELUŃ ul. SIERADZKA 56
ZDUŃSKA WOLA ul. DĄBROWSKIEGO 10
SIERADZ ul. WNUKA 10 lok. 6

Krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Świadomość uratowania komuś życia jest jedną z najistotniejszych wartości honorowego krwiodawstwa, a krew jest najcenniejszym darem, jaki może podarować człowiek, dlatego serdecznie zapraszamy do udziału w tej wyjątkowej akcji!

Szczegółowe informacje i mapa, gdzie można oddać krew w ramach akcji, dostępne są na stronie www.choinkadlazycia.pl.

Źródło: UM Sieradz