Nowy funkcjonariusz zduńskowolskiej komendy melduje się do służby! Ma na imię Agat

Nowy funkcjonariusz zduńskowolskiej komendy melduje się do służby! Ma na imię Agat
fot. KPP Zduńska Wola

W Komendzie Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli rozpoczął służbę czworonożny funkcjonariusz. To owczarek belgijski o imieniu Agat. Ma półtora roku i bardzo dużo energii oraz zapału do pracy. Jego opiekunem jest starszy posterunkowy Marcin Kucharski. Policjant i jego czworonożny przyjaciel ukończyli specjalne szkolenie i od kilku dni pełnią wspólnie służbę na terenie zduńskowolskiego powiatu.

Agat ma 1,5 roku, jest owczarkiem belgijskim. To pies patrolowo-tropiący do działań bez kagańca. Przez ponad 4,5 miesiąca, wraz ze swoim przewodnikiem, starszym posterunkowym Marcinem Kucharskim, szkolił się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Tam doskonalił swoją sprawność fizyczną niezbędną do pokonywania przeszkód, obrony przewodnika, podejmowania pościgu za przestępcą, a także tropienia śladu ludzkiego. Agat ćwiczył również posłuszeństwo i opanowanie tak, aby zachować spokój w niebezpiecznych i stresujących sytuacjach oraz tworzyć zgrany duet ze swoim partnerem.

Służba psa w policji trwa około 9 lat. Przez cały ten czas zwierzę i jego przewodnik są nierozłączni. Aby pies mógł służyć w naszych szeregach, musi posiadać odpowiednie predyspozycje. Jest to skrupulatnie sprawdzane jeszcze przed jego zakupem. Później wraz ze swoim przewodnikiem trafia na kurs, po ukończeniu którego otrzymują atest i od tej chwili mogą wspólnie wykonywać zadania służbowe.

Psy służbowe pełnią w Policji bardzo ważną rolę. Mają umiejętności, których ludziom brakuje, a które bardzo potrzebne są w służbie. Wyszukują zapachy ładunków wybuchowych, narkotyków i broni, potrafią też wyszukać zapach zwłok ludzkich na lądzie i w wodzie. Psy służbowe i ich opiekunowie, muszą być w gotowości każdego dnia, często pracując w ekstremalnych warunkach.

Zakup psa został sfinansowany z środków Starostwa Powiatowego w Zduńskiej Woli, Urzędu Miasta Zduńska Wola, Urzędu Gminy i Miasta Szadek, Urzędu Gminy Zduńska Wola, Urzędu Gminy Zapolice.

Nowemu duetowi życzymy wspaniałej współpracy i owocnych wspólnych lat w służbie, dla naszego wspólnego bezpieczeństwa.

Źródło: KPP Zduńska Wola