Niecodzienna lekcja historii w klasie wojskowej

Niecodzienna lekcja historii w klasie wojskowej
fot. KPP Zduńska Wola

W Zespole Szkół w Karsznicach, w klasach mundurowych, odbyły się warsztaty patriotyczno – historyczne OKM 1940 „Ostaszków – Kalinin – Miednoje". Tą wyjątkową lekcję historii poprowadził Jarosław Olbrychowski, prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r." w Łodzi.

Warsztaty historyczno-patriotyczne "OKM 1940 - Ostaszków - Kalinin – Miednoje" przeprowadził Jarosław Olbrychowski– wnuk jednego z zamordowanych w tamtym czasie policjantów. Zaprezentował genezę Policji Państwowej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Wykład wzbogacony był prezentacją multimedialną, zawierającą często unikatowe zdjęcia przedstawiające służbę policjantów w okresie Polski międzywojennej. W swoim wystąpieniu nawiązał również do funkcjonariuszy II RP, poległych w służbie Ojczyzny, którzy związani byli z naszym regionem. Podczas warsztatów młodzi ludzie dowiedzieli o losach funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy w wagonach bydlęcych transportowani byli do obozów specjalnych NKWD na terenie Ostaszkowa, Kalinina, Starobielska. Na przełomie 1939 roku i 1940 jeńcy tych obozów, przetrzymywani byli w nieludzkich warunkach, między innymi w obozie w Ostaszkowie. Stamtąd trafiali do obozu w Kalininie, gdzie strzałem w tył głowy, wykonywano na nich egzekucję. Następnie przewożono ich ciała do miejscowości Miednoje, gdzie grzebano ich w dołach śmierci. 

Prezes stowarzyszenia opowiedział również o utworzeniu Policji Kobiecej i obowiązujących w tamtych czasach zasadach przyjęcia do Policji. Podkreślił ważna rolę kobiet w szeregach Policji wskazując, że w krótkim okresie dwudziestolecia międzywojennego stworzono w Polsce korpus policji kobiecej na bardzo wysokim poziomie zawodowym. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji. Otrzymali pamiątkowe tabliczki OKM 1940, zawierające zdjęcia funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP z II Okręgu Łódzkiego.

Źródło: KPP Zduńska Wola