Nasze ekologiczne pracownie. Szkoła Podstawowa w Izabelowie z dotacją

KLASA-700x517

W wyniku rozstrzygnięcia konkursu organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Nasze ekologiczne pracownie" Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Izabelowie znalazła się na pierwszym miejscu listy rankingowej w gronie 142 laureatów, otrzymując 49 649,00 zł dotacji na realizację projektu „W zielone gramy".

Projekt zakłada stworzenie i wyposażenie punktu dydaktycznego pod nazwą „W zielone gramy" usytuowanego poza budynkiem szkoły, w którym możliwe będzie prowadzenie zajęć i bezpośrednich obserwacji przyrody, doświadczanie i działanie w jego otoczeniu. W punkcie dydaktycznym stworzone zostaną działy umożliwiające wędrówkę przez różne siedliska, biocenozy, a także ścieżka sensoryczna.

Ścieżka sensoryczna podzielona zostanie na pięć stref: barw, zapachu, dotyku, dźwięku i smaku. Jej ideą jest połączenie zabawy z nauką poprzez rozwój motoryki, równowagi oraz koordynacji ruchowej, pobudzenie rozwoju narządów zmysłów, obniżenie poziomu stresu, napięcia i agresji, nauka samodzielności, poprawa pamięci, koncentracji i budzenie kreatywności. Rośliny będą stymulować zmysły teksturą, zapachem, barwą, smakiem oraz wydawanym dźwiękiem. Ścieżkę otwierać będzie strefa wody i piasku. Utworzą ją umieszczone na stelażach pojemniki wypełnione wodą i piaskiem, z systemem rurek, na których umieszczone zostaną sita i lejki. Będzie to miejsce tworzenia przez dzieci samodzielnych konstrukcji do doświadczeń i ćwiczeń manualnych, z których korzystanie łączyć będzie edukację z terapią (przelewanie, odmierzanie, badanie wyporności przedmiotów, obliczanie objętości, prowadzenie doświadczeń i eksperymentów). Ścieżka przyjmie kształt ósemki, tak by można ją wielokrotnie przemierzać. Jej podłoże utworzone zostanie w naprzemiennie ułożonych materiałów o różnej fakturze: piasek, żwir – różne frakcje, kamień polny, pocięte pieńki drzew, keramzyt, cegła, szyszki, mech, trawy – niedźwiedzie futro, macierzanka, kaemnik ościsty, żołędzie, kasztany, kora. W każdym z wewnętrznych okręgów posadzone zostaną rośliny tworzące kolejne strefy oraz utworzony zostanie skalniak.