Młodzież z Wojsławic pamięta o ofiarach zbrodni katyńskiej

269-147299
fot. KPP Zduńska Wola

Z okazji Gminnego Dnia Katyńskiego, uczniowie Szkoły Podstawowej w Wojsławicach zorganizowali przedstawienie, które miało na celu uczczenie pamięci osób zamordowanych na Wschodzie. Honor poległym oddał Poczet Sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli oraz Komendant Powiatowy Policji insp. Małgorzata Mączyńska.

26 kwietnia 2022 roku, na terenie Szkoły Podstawowej w Wojsławicach, odbyły się obchody Gminnego Dnia Katyńskiego. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wojsławicach, przygotowali część artystyczną, która została zaprezentowana przy kamieniu z tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1940 roku. Honor poległym oddał Poczet Sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli oraz insp. Małgorzata Mączyńska Komendant Powiatowy Policji.

Na terenie Szkoły Podstawowej w Wojsławicach, w gminie Zduńska Wola, w kwietniu 2010 roku posadzono 3 dęby ku czci: Szymona Jagiełły, urodzonego w Izabelowie, starszego posterunkowego Policji Państwowej urodzonego w Wierzchach; Władysława Konata; starszego posterunkowego Policji Państwowej urodzonego w Izabelowie; Antoniego Sokołowskiego, starszego posterunkowego Policji Państwowej urodzonego w Annopolu. Trzej mieszkańcy gminy Zduńska Wola, podobnie jak tysiące innych rodaków, w wyniku agresji sowieckiej trafili do niewoli, a później zostali brutalnie zamordowani. 23 kwietnia 2012 roku przy Szkole Podstawowej w Wojsławicach uroczyście odsłonięto i poświęcono kamień wraz z tablicą upamiętniającą wydarzenia z 1940 roku. Odsłonięcia tablicy dokonała Janina Rybak, z domu Konat, córka Władysława Konata, jednego z trzech zamordowanych policjantów. 26 kwietnia 2017 roku posadzony został czwarty Dąb Pamięci ku czci Antoniego Grębowicza, urodzonego w 1902 roku w Krobanowie, funkcjonariusza Policji Państwowej, zamordowanego w kwietniu w 1940 w Miednoje.

Źródło: KPP Zduńska Wola