wersja testowa serwisu

Mateusz Morawiecki z wizytą w Radomsku. Premier spotkał się z samorządowcami, odwiedził jedną z firm

Mateusz Morawiecki z wizytą w Radomsku. Premier spotkał się z samorządowcami, odwiedził jedną z firm
Krystian Maj/ KPRM

W poniedziałek, 19 lipca, Mateusz Morawiecki wizytował w województwie łódzkiem. Prezes Rady Ministrów odwiedził jedną z fabryk w Radomsku, pojechał także do Gomunic, gdzie odbywa się budowa gminnego przedszkola. Na briefingu prasowym, który zorganizowano w hali odlewni żeliwa radomszczańskiej firmy SKB Drive Tech premier mówił między innymi o naprawie finansów publicznych, odbudowie gospodarki po pandemii i nadwyżce budżetowej po pierwszym półroczu tego roku.

- Naprawa finansów publicznych doprowadziła, że po czerwcu na półrocze mamy nadwyżkę w budżecie przekraczającą 25 mld zł - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki mówił również o rosnącym poziomie wynagrodzeń w Polsce i o tym jakie korzyści dla jej obywateli będzie niósł program Polski Ład. Pochlebnie wyrażał się również o firmie w siedzibie której był gościem. SKB Drive Tech 10 lat temu została zrepolonizowana. Wcześniej firma znajdowała się w rękach włoskich przedsiębiorców. Radomszczańska firma zajmuje się produkcją zespołów przeniesienia napędu, odlewnictwem żeliwa, a także obróbką metali. Dysponuje jedną z najnowocześniejszych odlewni żeliwa w Europie. Na spotkaniu zorganizowanym na terenie zakładu przy ul. Krasickiego 49 premier mówił:

- Cieszę się, że ta firma także eksportuje i ma takich partnerów z całego świata, jak Volvo. To wielki sukces polskiej myśli technicznej, polskich pracowników i polskich inżynierów. Jestem zbudowany tym przykładem - mówił premier Morawiecki.

- Jesteśmy firmą, która walczy z tym, co nazywa się pułapką średniego dochodu. Nie jesteśmy odtwórcami, jesteśmy twórcami polskiej myśli technicznej - mówił z kolei wiceprezes SKB Drive Tech Marek Budzianowski.

Podczas spotkania w Radomsku Mateusz Morawiecki mówił zarówno o wzroście eksportu, jaki o tym co dotyczy portfela każdego pracującego Polaka - wzroście wynagrodzeń. Jak podaje KPRM, w czerwcu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,8 proc. rok do roku i wyniosło 6359,3 tys. Z kolei przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 9,8 proc. rok do roku i wyniosło 5802,42 zł (brutto).

To bardzo szybkie, dynamiczne odbicie wynagrodzeń. O to chodzi w Polskim Ładzie – dodał premier.

Wsparcie rządu w czasie pandemii COVID-19

Od początku pandemii COVID-19 rząd wspierał firmy i pracowników w ramach Tarczy Antykryzysowej i Finansowej.

Przekroczyliśmy 200 mld zł na pomoc dla firm w czasie COVID-19. To pozwoliło zachować potencjał tych firm, a także dokonać ekspansji na nowe rynki i zachować miejsca pracy – poinformował premier.

Według Eurostatu, Polska ma jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Unii Europejskiej. Niska stopa bezrobocia jest zasługą szybkiej reakcji rządu na wybuch COVID-19 i uruchomienia programów pomocowych dla polskich firm. Dzięki środkom jakie otrzymały przedsiębiorstwa, wsparciem objęliśmy już ok. 8,1 mln miejsc pracy.

Wizytę w SKB Drive Tech poprzedziło spotkanie z łódzkimi parlamentarzystami i samorządowcami z regionu Radomska. Z premierem spotkali się przedstawiciele powiatu, miasta, w tym prezydent Jarosław Ferenc i przewodniczący rady Tadeusz Kubak, poseł Anna Milczanowska, Marszałek Senior Antoni Macierewicz oraz Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński. Rozmawiano o współpracy i o przyszłości całego regionu łódzkiego, którego Radomsko ma być ważnym punktem.