Łódzkie: Przyznano pieniądze na zakup 48 wozów dla OSP z województwa! Kto i co kupi? [Lista]

Łódzkie: Przyznano pieniądze na zakup 48 wozów dla OSP z województwa! Kto i co kupi? [Lista]
fot. ilustracyjne/ mototruck.pl

W minioną środę, 22 lutego wiceminister Maciej Wąsik zatwierdził zestawienie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które jeszcze w tym roku otrzymają dofinansowanie na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych. Dzięki tym środkom do strażaków ochotników z całego kraju trafi 675 nowych pojazdów. Sporo powodów do radości maja też druhowie z łódzkich jednostek, do naszego województwa popłynie finansowe wsparcie na zakup aż 48 pojazdów. Z nowych maszyn będą się cieszyć ochotnicy niemal wszystkich powiatów Łódzkiego.

Jak podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, do jednostek OSP w całym kraju łącznie trafi 180 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych, 417 średnich oraz 78 ciężkich - łącznie daje to liczbę 675 nowych maszyn. 

To ogromne wsparcie, dzięki któremu druhowie szybciej dotrą do miejsca wypadku czy pożaru. Sprzęt pozwoli na ratowanie życia oraz mienia obywateli. Od 2016 roku stale podnosimy wydatki na rozwój remiz strażackich. Zakup nowego sprzętu realizowany jest z programów rządowych. Samochody ratowniczo-gaśnicze są kluczowe podczas pożarów i wypadków. Chcemy by Polacy czuli się bezpiecznie, dlatego wyposażymy Ochotnicze Straże Pożarne w 675 wozów strażackich. Nowoczesny sprzęt pozwoli na szybszą i skuteczniejszą pracę druhów z OSP  - przekazała w środę Kancelaria Premiera.

I jak dodają urzędnicy, to nie pierwsze tego typu wsparcie dla OSP. Wyposażenie remiz strażackich w nowoczesny sprzęt systematycznie wzrasta. Od 2016 roku do strażaków trafiło 2951 samochodów ratowniczo-gaśniczych. Na zakupach samochodów się nie skończy, bo Ochotnicze Straże Pożarne w tym roku zostaną także wyposażone w inny sprzęt strażacki. Na ten cel rząd zadeklarował przekazanie ponad 236 milionów złotych, która mają zostac spożytkowane na zakup m.in.:

  • środków ochrony osobistej (mundury, hełmy, buty ochronne);
  • sprzętu łączności, uzbrojenia (pilarki do drewna i metalu);
  • sprzętu ratowniczo-gaśniczego (pompy, węże)

Łódzkie - 48 wozów w 19 powiatach

Dobre informacje płyną w tej sytuacji dla druhów z całego województwa Łódzkiego. Wśród listy tych 675 nowych samochodów - 48 trafi do powiatów naszego województwa. Wsparcie otrzymają OSP z aż 19 powiatów - rekordzistą, któremu przyznano środki jest powiat piotrkowski, dla którego zabezpieczono zakup aż na pięć wozów (cztery średnie i jeden ciężki), po cztery wozy będą mogły kupić jednostki z powiatu łódzkiego wschodniego, tomaszowskiego i wieluńskiego. Po trzy maszyny trafią do druhów z powiatów: bełchatowskiego, brzezińskiego, opoczyńskiego, pajęczańskiego i sieradzkiego. Po dwa samochody zakupią strażacy z powiatów: pabianickiego, skierniewickiego, zgierskiego i łaskiego. W przypadku powiatów: łęczyckiego, łowickiego, poddębickiego, rawskiego i wieruszowskiego sfinansowany zostanie zakup po jednym samochodzie. Na liście brak jest powiatów kutnowskiego i zduńskowolskiego.

Szczegółowa lista dla Łódzkiego z określeniem rodzaju pojazdu znajduje się w galerii poniżej: