Najważniejsze wideo w ezd24
 
Duża akcja policji w Łódzkiem. Zatrzymano blisko 100 przestępców!

Duża akcja policji w Łódzkiem. Zatrzymano blisko 100 przestępców!

Liczba osób, które zobaczyły to wideo76 326 wyświetlenia
 
Nie żyje 34-letni sieradzanin. Areszt dla sprawcy

Nie żyje 34-letni sieradzanin. Areszt dla sprawcy

Liczba osób, które zobaczyły to wideo11 848 wyświetlenia
 
Przywiózł ładunek wybuchowy i zostawił go pod nocnym klubem

Przywiózł ładunek wybuchowy i zostawił go pod nocnym klubem

Liczba osób, które zobaczyły to wideo30 350 wyświetlenia
 
"Adwentowy kalendarz życzliwości i pozytywnego myślenia"

"Adwentowy kalendarz życzliwości i pozytywnego myślenia"

Liczba osób, które zobaczyły to wideo60 523 wyświetlenia
 
Wielki sukces polskich strażaków w Holandii! Zdobyli złoto i brąz Mistrzostw Świata

Wielki sukces polskich strażaków w Holandii! Zdobyli złoto i brąz Mistrzostw Świata

Liczba osób, które zobaczyły to wideo69 814 wyświetlenia
 
Niezwykłe znaleziska podczas przebudowy ulic. Wszystkie przedmioty trafiły do...

Niezwykłe znaleziska podczas przebudowy ulic. Wszystkie przedmioty trafiły do...

Liczba osób, które zobaczyły to wideo123 560 wyświetlenia
 
W Tumie wręczono kolejne Nagrody im. Benedykta Polaka

W Tumie wręczono kolejne Nagrody im. Benedykta Polaka

Liczba osób, które zobaczyły to wideo41 607 wyświetlenia
 
Dożynki Gminy Daszyna

Dożynki Gminy Daszyna

Liczba osób, które zobaczyły to wideo237 639 wyświetlenia
 
Dożynki Wojewódzkie 2024 w Spale

Dożynki Wojewódzkie 2024 w Spale

Liczba osób, które zobaczyły to wideo236 991 wyświetlenia
 
Poznaj Pana Bogusława z RGE "Żyj zdrowo"

Poznaj Pana Bogusława z RGE "Żyj zdrowo"

Liczba osób, które zobaczyły to wideo53 073 wyświetlenia
 
Strzelanina w Łęczycy - nie żyje 45-letni mężczyzna

Strzelanina w Łęczycy - nie żyje 45-letni mężczyzna

Liczba osób, które zobaczyły to wideo442 090 wyświetlenia
 
Dożynki Wojewódzkie - Marszałek Joanna Skrzydlewska zapowiada wielkie wydarzenie

Dożynki Wojewódzkie - Marszałek Joanna Skrzydlewska zapowiada wielkie wydarzenie

Liczba osób, które zobaczyły to wideo188 233 wyświetlenia
 
Pożar składowiska w Woli Łaskiej

Pożar składowiska w Woli Łaskiej

Liczba osób, które zobaczyły to wideo111 504 wyświetlenia
 
Z Wrzasku o brzasku - lokalny producent ekologicznej żywności

Z Wrzasku o brzasku - lokalny producent ekologicznej żywności

Liczba osób, które zobaczyły to wideo80 618 wyświetlenia

Konferencja „Empatyczna edukacja – Empatyczna Polska” w kwietniu w Zduńskiej Woli

3
fot. UM Zduńska Wola

Po raz kolejny w Zduńskiej Woli spotkają się osoby zainteresowane nowoczesną edukacja podczas konferencji "Empatyczna edukacja - Empatyczna Polska". Została zaplanowana na 4 i 5 kwietnia. Wydarzenie wpisuje się w obchody 200-lecia miasta.

Nowoczesne, empatyczne rozumienie roli edukacji jest szansą oraz drogą do poprawy jakości życia a nawet lepszego świata – uważają organizatorzy Konferencji „Empatyczna Edukacja – Empatyczna Polska", która odbywać się będzie w Zduńskiej Woli 4 i 5 kwietnia 2025 roku w Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli i w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Zduńskiej Woli. Wydarzenie poprowadzi Olgierd Neyman i Ela Manthey.

Pomysłodawczynią i organizatorką konferencji jest zduńskowolanka, nauczycielka matematyki I Liceum Ogólnokształcącego w Zduńskiej Woli Anna Szulc. To laureatka Konkursu Nauczyciel-mediator w 2016 roku, autorka książki „Nowa szkoła. Zmianę edukacji warto zacząć przy tablicy", a także współautorka „Statutu nieumarłego". Jest też współautorką publikacji „Nowa szkoła – szkoła wyższa". Od ponad dwudziestu lat wypracowuje metody uczenia się oparte o dobre relacje, wspierającą komunikację i wiedzę z zakresu neuronauk.

Bogaty program konferencji urozmaicony zostanie występami artystycznymi zduńskowolskiej młodzieży, odbędzie się open space i debata, podczas której podejmowane będą kwestie współpracy pomiędzy szkołą, uczelnią i instytucją. Uczestnicy poszukają wspólnej drogi działania na rzecz skutecznych zmian w polskiej szkole.

W piątek, 4 kwietnia 2025, otwarcie konferencji zaplanowano na godz. 9 w Miejskim Domu Kultury Ratusz przy pl. Wolności w Zduńskiej Woli. Wykład inauguracyjny „Haptyczne pokolenie w szkole sprzed 200 lat w dobie AI, czyli opowieść o tym, jak slay empatia uratuje świat" wygłosi dr hab. Joanna Mytnik prof. Politechniki Gdańskiej. Będzie to opowieść o uczniach, rodzicach, nauczycielach, botach i empatii. Z morałem.

Następnie pedagog Tomasz Bilicki wystąpi z wykładem „Zrozumieć nastolatka z neuroróżnorodnościami – pułapki i dobre praktyki", a kolejny będzie wykład „Po co czuć się dobrze? Rola emocji w edukacji", jaki przygotował dr hab. Piotr Michoń, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Wystąpienie służy pokazaniu jak pozytywne emocje, poszerzają naszą percepcję, wspierają kreatywność i budują zasoby poznawcze, społeczne oraz emocjonalne. Uczestnicy dowiedzą się, dlaczego radość i ciekawość mogą poprawić wyniki w nauce i jak dobry nastrój wspiera rozwiązywanie problemów.

„Nastolatek w kryzysie – o objawach, których nie wolno lekceważyć i jak wspierać ucznia w okresie dorastania" opowie dr Marcin Szulc, prof. Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas spotkania prelegent omówi na czym polega specyfika okresu dorastania, co powinno zwrócić naszą uwagę i w jaki sposób budować dobre relacje z nastolatkiem.

Dr Marta Grześko-Nyczka mówić będzie o empatycznej edukacji na wszystkich etapach kształcenia w wykładzie „Współtworzenie empatycznej edukacji – moje doświadczenia z pracy ze studentami"

„O budowaniu samooceny. Jak możemy pomóc?" to wykład, jaki przygotował dr hab. Marcin Jaracz, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Opiera się na badaniach przeprowadzonych w ramach programu „Młode głowy", które pokazują, że z samooceną polskich uczniów nie jest dobrze.

Część irytacji i frustracji wobec braku oczekiwanych rezultatów ma neurobiologiczne podłoże i można ich uniknąć znając stojące za nimi mechanizmy, co pokaże wykład dra Marka Kaczmarzyka, prof. Uniwersytetu Śląskiego „Co ma wspólnego empatia z pułapkami oceny czyli o wysokiej kompetencji i prawdopodobieństwie frustracji".

Pierwszego dnia konferencji zaplanowano także wykład „Jak i po co budować w szkole relacje uznania?" jaki wygłosi prof. dr hab. Mirosława Dziemianowicz.

4 kwietnia uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego z Zduńskiej Woli w Ratuszu przedstawią spektakl MURY IV. To gorzka, choć niepozbawiona humoru i… nadziei na przyszłość, ocena współczesnego świata. To refleksja nad czynnikami, które kształtują ludzi jako jednostki. Przedstawienie porusza problemy wpływu wychowania na życie dzieci oraz trudności w komunikacji między pokoleniami.

Drugi dzień konferencji w sobotę, 5 kwietnia 2025 roku rozpocznie się o godz. 9 w MDK Ratusz od wykładu „Kompetencje relacyjne w zawodzie nauczyciela" dr Marzeny Żylińskiej. Opowie o tym dlaczego bez kompetencji relacyjnych i umiejętności wchodzenia w prawdziwe, autentyczne relacje nie można stworzyć uczniom warunków ani do prawidłowego rozwoju, ani do efektywnej nauki.

Kolejny wykład „Uczenie maszynowe, albo edukacja i biopolityka" wygłosi dr Krzysztof M. Maj, który sprzeciwia się dominującemu modelowi nauczania, sprowadzającemu na osoby uczące się przemoc rubryczek w postaci cyfr, tabel i wykresów – nadających się świetnie do uczenia maszynowego i zastąpienie nauczycieli sztuczną inteligencją.

Dr Elena Atanasiu opowie o byciu rodzicem z ADHD, wychowującym dziecko z ADHD „Z dziennika ADHD'owej matki. Historia o dwóch wilkach w poszukiwaniu empatii".

Na pytanie „Po co nauczycielom konstruktywizm?" spróbuje odpowiedzieć prof. dr. hab. Dorota Klus-Stańska, a dr Paweł Fortuna wystąpi z wykładem „Fortuna o szczęściu: Pozytywna psychologia dla edukatorów".

Konferencję „Empatyczna Edukacja – Empatyczna Polska" posumuje debata „Czego wzajemnie od siebie potrzebujemy?" Moderatorem będzie prof. dr hab. Roman Leppert z Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W debacie uczestniczą dr hab. Sylwia Jaskulska prof. Uniwersytety Adama Mickiewicza; dr hab. Marcin Jaracz prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; dr Gabriela Olszowska; dr Elena Atanasiu; Agnieszka Fraj; Bartłomiej Rosiak; Anna Szulc.

Debata skupiona będzie między innymi wokół kwestii w jakim stopniu obecnie funkcjonujący system edukacyjny umożliwia realizowanie edukacji empatycznej, a także jak zorganizować instytucje edukacyjne tak, by możliwe było uwzględnianie potrzeb wszystkich uczestników edukacji oraz jakie kompetencje są potrzebne w tym modelu edukacji.

W ramach konferencji 4 i 5 kwietnia przewidziano także warsztaty, jakie odbywać się będą po południu w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego z Zduńskiej Woli przy ul. Jarosława Dąbrowskiego 6.

Warsztaty poświęcone będą między innymi tematom pracy indywidualnej nauczyciela z wysoko wrażliwymi dziećmi i młodzieżą, sposobom na empatyczne komunikowanie oceny, jak zadbać o dobrostan nauczycielski i podzielić się nim z uczniami, a także temu że empatyczna edukacja zaczyna się od uważnych nauczycieli.

Szczegółowe informacje i program konferencji można znaleźć na stronie https://www.empatycznapolska.pl/

Źródło: UM Zduńska Wola