Najważniejsze wideo w ezd24

Kończy się czas na składanie wniosków o wyprawkę szkolną

300-plus---zdjecie

Kończy się czas na wysłanie wniosku o 300 plus z programu „Dobry Start". Termin mija 30 listopada.  Większość rodziców i opiekunów złożyła już wnioski o wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry start". 

- W województwie łódzkim złożono blisko 202,7 tys. wniosków – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. - Na konta rodziców i opiekunów z Łódzkiego wypłacono niemal 82 mln 652 tys. zł, a w kraju 1 mld 357 mln zł – dodaje rzeczniczka. 

Osoby, które jeszcze nie złożyły wniosku o świadczenie 300 plus, mają czas tylko do końca listopada. Złożenie wniosku po terminie będzie możliwe tylko w jednej sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada. W innym przypadku, gdy rodzic przeoczy termin i wniosek wyśle później, to niestety nie otrzyma już świadczenia.

Wnioski o świadczenie 300 plus można złożyć wyłącznie online przez aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną, czy portal Emp@tia. ZUS zachęca do składania wniosków przez aplikację mZUS, gdzie większość danych jest już z automatu uzupełniona, dzięki czemu występuje mniejsze ryzyko popełnienia błędu.

Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start", także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia, znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS. Jest tam widoczny status obsługi wniosku, jak również szczegółowe informacje o świadczeniu. Wystarczy zalogować się na swój profil na PUE ZUS i przejść do zakładki „Dobry start". 

Dla kogo wyprawka

Świadczenie z programu „Dobry Start" przysługuje raz w roku na uczniów do 20. roku życia, a jeśli mają orzeczoną niepełnosprawność- do ukończenia 24. roku życia. 300 zł nie przysługuje na dzieci uczące się w zerówkach, ani dla studentów, nawet jeśli są w wieku uprawniającym do świadczenia.