Karsznicka lokomotywa odzyskała dawny blask

PX48
fot. UM Zduńska Wola

Zakończył się remont zabytkowego zduńskowolskiego parowozu, który od trzydziestu lat wita mieszkańców wjeżdżających do kolejowej dzielnicy.

Lokomotywa została odmalowana, zakonserwowana i zabezpieczona przed korozją. Budowlańcy utwardzili i odwodnili działkę. Zainstalowali także na niej nowe ławki, kosze na śmieci, ledowe oświetlenie oraz wytyczyli kilka miejsc postojowych dla samochodów.

Jeszcze w tym roku w sąsiedztwie lokomotywy zamontujemy tablicę z niezbędnymi informacjami o Skansenie Lokomotyw oraz parowozie. Prowadzimy również rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, aby taka tablica zainstalowana została przy zjeździe z trasy szybkiego ruchu S8 do naszego miasta – mówi wiceprezydent Zduńskiej Woli, Paweł Szewczyk.

Parowozy serii Px-48 były pierwszymi po drugiej wojnie światowej maszynami przeznaczonymi dla kolei wąskotorowych. Produkowane były w latach 1949 – 1955 w fabryce w Chrzanowie, korzystając z międzywojennych rozwiązań technicznych. Dla potrzeb PKP zbudowano sto takich parowozów. Nasz Px48-1723 do 1988 roku był czynnie eksploatowany. Po zdjęciu ze stanu trafił do Karsznic, a następnie w 1993 roku umieszczony został, jako wizytówka osiedla Karsznice przy skrzyżowaniu ulic Łaskiej i Karsznickiej.

Źródło: UM Zduńska Wola