wersja testowa serwisu

Jubileusz 75-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zduńskiej Woli

B1
fot. Archiwum Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jerzego Szaniawskiego w Zduńskiej Woli obchodzić będzie w ten piątek, 26 listopada 2021 roku, jubileusz 75-lecia. Siedem i pół dekady służy mieszkańcom miasta i gminy Zduńska Wola. Na mocy porozumienia z 2000 roku, zawartego między Zarządem Powiatu Zduńskowolskiego a Zarządem Miasta Zduńska Wola, realizuje zadania biblioteki powiatowej.

Początki biblioteki sięgają 1946 roku. Księgozbiór w pierwszych latach jej funkcjonowania opierał się na darach od towarzystw i osób prywatnych. W 1967 roku zduńskowolanie mieli do dyspozycji 27 tys. książek. Z informacji prasowych wynika, że z wypożyczalni korzystało trzy i pół tysiąca czytelników, w tym prawie pół tysiąca dzieci. Wszystkie te lata dzielące czas obecny od daty powstania placówki, cechowało ciągłe dążenie do zwiększenia oddziaływania biblioteki na społeczeństwo i rozwój czytelnictwa w mieście. Szybki rozwój sieci bibliotecznej nastąpił w latach 60. XX wieku. Kierując się taką potrzebą, już w 1966 roku utworzono oddział dla dzieci, który posiadał własny księgozbiór. W 1967 roku powstaje pierwsza filia biblioteki przy ul. Szkolnej, która od 1976 roku rozpoczęła działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, udostępniając kasety „książki mówionej", przeznaczone dla osób niewidomych i starszych. Inicjatorem tych działań był Jerzy Skowroński (osoba niewidoma), ówczesny dyrektor MBP.

Obecnie biblioteka wchodzi w następny etap działalności. Już wkrótce czekają ją duże zmiany, a wszystko to dla drogich czytelników!

Więcej o historii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jerzego Szaniawskiego: https://bibliotekazdwola.pl/historia/, aktualności: Miejska Biblioteka Publiczna w Zduńskiej Woli.

źródło: Starostwo Powiatowe w Zduńskiej Woli