Informatyczny maraton dla Zduńskiej Woli zakończony

Informatyczny maraton dla Zduńskiej Woli zakończony

Hektolitry kawy, dwustu informatyków i czterdzieści osiem godzin programowania. Najlepszą aplikację do walki ze smogiem podczas Hackathonu dla Miast opracował zespół z Rzeszowa. Teraz będzie miał pół roku, by wdrożyć ją w Zduńskiej Woli.

Mieszkaniec Zduńskiej Woli będzie mógł na stronie internetowej podać adres zamieszkania, a system poinformuje go, czy może podłączyć budynek do ciepło- lub gazociągu. Wyliczy szacowane koszty budowy przyłącza, zakupu kotła czy wymiany instalacji. Porówna je z wydatkami na ogrzewanie elektryczne, biomasę i ciekły gaz. Wskaże możliwe źródła dotacji i umożliwi wypełnienie on-line wniosków. Obliczy też bieżące rachunki za ciepło dla każdego ze źródeł energii, a nawet uwzględni koszty ewentualnego kredytu.

Program już istnieje. Od koncepcji do udostępnienia na stronie internetowej wersji testowej minęło zaledwie 48 godzin. To efekt pracy pięciu młodych informatyków z zespołu GBX Soft, którzy wystartowali w ogólnopolskim Hackathonie dla Miast. Pochodzą z Rzeszowa, znają się od sześciu lat, od trzech wspólnie programują. – Zduńskowolski urząd miasta dostarczył nam ogrom informacji, w tym dane na temat sieci ciepłowniczej czy gazowej, ale też określił, co dokładnie chce osiągnąć. Pozwoliło to nam stworzyć rozwiązanie informatyczne oraz zaplanować pełną komunikację marketingową do określonej grupy docelowej – mówi Robert Juszczyk z GBX Soft. – Jako zespół jesteśmy z siebie dumni i cieszymy się na współpracę ze Zduńską Wolą w najbliższych miesiącach – dodaje.

GBX Soft okazał się bezkonkurencyjny – w finale otrzymał maksymalną liczbę punktów od wszystkich jurorów we wszystkich kryteriach! W nagrodę zainkasował 30 tys. zł. od Polskiego Funduszu Rozwoju i GovTech Polska. Teraz ma pół roku, by dopracować swój program i oddać do użytku mieszkańcom Zduńskiej Woli.

– Wielkie gratulacje dla GBX Soft. Jestem pod ogromnym wrażeniem umiejętności, kreatywności i zaangażowania chłopaków – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – To był niezwykle wyczerpujący maraton. W ciągu dwóch dni drużyny spały po kilka godzin i wypiły pewnie hektolitry kawy. W efekcie powstało jedenaście finałowych programów, z których wspólnie z jury wybraliśmy ten najlepszy – dodaje.

Zespół w urzędzie miasta dotrzymywał kroku informatykom. – Jesteście wspaniali. Obaliliście mit, że urzędy pracują od poniedziałku do piątku – podczas gali finałowej mówiła do urzędników Eliza Kruczkowska, dyrektor departamentu rozwoju innowacji w Polskim Funduszu Rozwoju. Zduńskowolscy informatycy i specjaliści od rozwoju miasta pracowali cały weekend, również nocą. – Na bieżąco wyjaśnialiśmy programistom wszystkie wątpliwości i dostarczaliśmy potrzebnych danych. Po pierwszej dobie pracy spotkaliśmy się online z zespołami. Każdy miał kwadrans, by przedstawić wstępny projekt i uzyskać nasze opinie. Doradzaliśmy i wskazywaliśmy błędy, które należało poprawić przed finałem – wyjaśnia Michalina Łagunionok z Biura Strategii i Rozwoju Miasta. – Pracowaliśmy dzień i noc, ale entuzjazm i zapał tych młodych ludzi dodawał nam energii – mówi.

– Wszystkie zespoły w dwa dni przygotowały programy, które śmiało moglibyśmy oddać do użytku mieszkańcom. Po spotkaniach on-line z tymi młodymi, pełnymi pasji programistami mam jedno nieodparte wrażenie: polscy informatycy to skarb narodowy – mówi wiceprezydent Paweł Szewczyk, który uczestniczył w obradach jury.

Urząd postanowił zaprosić do Zduńskiej Woli wszystkich programistów, którzy zmierzyli się z wyzwaniem miasta. – Pracowali dla nas 48 godzin, teraz my chcemy im ten czas wynagrodzić. Wiosną, gdy sytuacja epidemiczna się poprawi, zorganizujemy dla nich spotkanie integracyjne w naszym mieście. Chcemy utrzymać kontakt z tymi niezwykle utalentowanymi ludźmi. Zależy nam na współpracy, choć takie spotkanie to też doskonała okazja do promocji naszego miasta – przyznaje Szewczyk.

Hackathon dla Miast zorganizowali Polski Fundusz Rozwoju i GovTech Polska, który działa przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zduńska Wola została wybrana na partnera imprezy spośród trzydziestu zgłoszonych samorządów.

Źródło: UM Zduńska Wola