Rada Miasta Zduńska Wola zebrała się na sesji w czwartek, 17 kwietnia. Radni obradują w sali Miejskiego Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli. Posiedzenie można oglądać online.
Sesja Rady Miasta Zduńska Wola została zwołana na czwartek, 17 kwietnia 2025 roku w Miejskim Domu Kultury Ratusz przy pl. Wolności w Zduńskiej Woli.
Obradom radnych można przyglądać się na sali w Ratuszu, albo przez Internet podczas transmisji na żywo dostępnej pod tym linkiem: https://esesja.tv/transmisje_z_obrad/188/rada-miasta-zdunska-wola.htm
Porządek obrad wraz z projektami proponowanych uchwał dostępny jest pod tym linkiem: https://zdunskawola.esesja.pl/posiedzenie/ec05f8ee-1a7c-4
Podczas sesji córce Kazimierza Kałużewskiego Danucie Okoń przekazana została uchwała Senatu RP upamiętniająca kolejarzy – żołnierzy Armii Krajowej.
Na posiedzeniu 27 lutego 2025 roku Senat RP przez aklamację przyjął uchwałę, która upamiętnia kolejarzy walczących w czasie II wojny światowej. To hołd złożony także Kazimierzowi Kałużewskiemu i Juliuszowi Sylli z Karsznic, którzy za swoją działalność zostali powieszeni przez okupantów 25 lutego 1944 roku.
Danuta Okoń to urodzona się w 1939 roku córka Kazimierza Kałużewskiego, bohaterskiego żołnierza Armii Krajowej, który został stracony podczas publicznej egzekucji w Karsznicach 25 lutego 1944 roku.
Kazimierz Kałużewski pseudonim „Chińczyk" był kolejarzem w Karsznicach. Po wybuchu II wojny światowej wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, który przekształcił się w Armię Krajową. Wraz z Juliuszem Syllą dokonywał sabotażu na składach pociągów niemieckich jadących z zaopatrzeniem na front wschodni.
Kazimierz Kałużewski został aresztowany w grudniu 1942 roku. Niemcy aresztowali również jego żonę Marię Kałużewską z domu Dąbrowską. Została wywieziona do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i tam zginęła 22 lutego 1944. Małżeństwo miało córeczkę Danutę, która została uratowana przed wywózką do Niemiec przez żołnierza AK. Maria Kałużewska była krewną Maksymiliana Kolbego. Jej dziadek był bratem matki Kolbego – Marianny z domu Dąbrowskiej.
Źródło: UM Zduńska Wola