Najważniejsze wideo w ezd24

Etno Piknik „Odcienie tradycji” w niedzielę

DSC_9278
fot. UM Zduńska Wola

Piknik w stylu etno, to pomysł na niedzielne popołudnie, jaki proponuje Miejski Dom Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli. Etno Piknik „Odcienie tradycji" to między innymi koncerty i warsztaty, jakie odbywać się będą w niedzielę, 30 czerwca.

Etno Piknik „Odcienie tradycji" to miejsce, w którym organizatorzy chcą pokazać bogatą ludową tradycję i zachęcić do jej zgłębiania i pielęgnowania. A to wszystko przez zabawę i warsztaty. W niedzielę, 30 czerwca, od godz. 15 na mieszkańców Zduńskiej Woli czekać będą atrakcje i stoiska na placu Wolności wokół Miejskiego Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli. Wstęp wolny

Na scenie plenerowej wystąpią: Zduńskowolanie, Łysa Góra, Kożuch i Czeremszyna. Na Etno Pikniku „Odcienie tradycji" będą również stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z regionu, na których znajdzie się zarówno rękodzieło, jak i regionalne przysmaki. Wokół Ratusza znajdzie się również strefa relaksu, warsztaty dla dzieci, warsztaty wielopokoleniowe.

O godzinie 15 w foyer na pierwszym piętrze MDK Ratusz zostanie otwarta wystawa rzeźby twórców ludowych z Sieradza – Józefa Bogusławskiego i Pawła Olejniczaka.

Józef Bogusławski jest jednym z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy ludowych z terenu ziemi sieradzkiej. Artysta ma w swym dorobku zarówno małe formy rzeźbiarskie, płaskorzeźby, jak prace wielkoformatowe. Inspiracją dla artysty stała się sieradzka wieś, którą zapamiętał z dzieciństwa: ludzie, obrzędy, tradycje, życie codzienne. Ubiera swoje postacie w pasiaste stroje sieradzkie. Chętnie sięga również po tematykę religijną. Rzeźbi głównie w lipie, topoli, kasztanie, olszynie.

Paweł Olejniczak jest wybitnym współczesnym rzeźbiarzem ludowym z terenu ziemi sieradzkiej. Tworzy rzeźby sakralne oraz prace związane z życiem codziennym dawnej wsi. Rzeźbi głównie w drewnie lipowym. Czasami używa olszyny, topoli czy tui.


O godz. 16 na scenie plenerowej wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Zduńskowolanie", który zaprezentuje tańce i przyśpiewki m.in. z regionu sieradzkiego oraz poprowadzi zabawę z publicznością.

Zespół Pieśni i Tańca „Zduńskowolanie" działa przy Powiatowym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Zduńskiej Woli. Powstał on w 1950 roku z inicjatywy Zygmunta Wróblewskiego, folklorysty i animatora ruchu artystycznego na Ziemi Sieradzkiej. Obecnie instruktorami zespołu są Marlena Prusisz i Przemysław Ruta.

Około godz. 16.45. zagra łódzki zespół Kożuch, który istnieje od 2011 roku. Kapela gra muzykę tradycyjną z okolic Łodzi, obfitującą w różnorodne muzycznie regiony: łęczycki, łowicki, opoczyński, rawski i sieradzki. Przewodnikami w muzycznej wędrówce są dla Kożucha łęczycki skrzypek Tadeusz Kubiak ze swoją kapelą oraz łowicki harmonista Sławomir Czekalski, grający w kapeli Dobrzeliniacy.

Około godz. 18.00 wystąpi zespół Łysa Góra Akustycznie.
To projekt o akustycznym brzmieniu z wykorzystaniem takiego instrumentarium jak fidel płocka, saz, bęben sznurowy czy didgeridoo w połączeniu z białym śpiewem. Czerpią zarówno z pieśni tradycyjnych, jak również tworzą własne teksty i melodie. Zespół jest znany nie tylko w akustycznym wydaniu, ale również w wersji holk metal. Pochodzą z Piaseczna.

Około godz. 19.30 wystąpi zespół Czeremszyna
Członkowie zespołu mówią o sobie „Podlaska Hodowla Muzyki Żywej". To aktualnie jeden z najlepszych muzycznie i jeden z najbardziej oryginalnych zespołów muzyki folk w Polsce. Został założony w 1993 r. w ośrodku kultury w niewielkiej miejscowości Czeremcha na Podlasiu przy granicy z Białorusią. Od początku powstania zespół Czeremszyna jest wierny repertuarowi związanemu z miejscem zamieszkania muzyków – z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia, z pogranicza polsko- białorusko- ukraińskiego.

Od godz. 16 trwać będą także warsztaty w strefie relaksu. Strefę poprowadzą animatorzy z Happy Kids. Poprowadzą również następujące warsztaty:
Godz. 16 -17.20 – słomiane koziołki i inne zabawki,
Godz. 17.20-18.40 – chruściaki – patykowe zabawki,
Godz. 18.40-20 – lalki motanki z tkanin i słomy.

Na dzieci w godzinach 17. – 19 będzie czekał rzeźbiarz – Józef Bogusławski, pod opieką którego najmłodsi wykonają rzeźby w mydle.

Około 16.45 rozpocznie się gra terenowa dla dzieci i młodzieży pt. „Dawne zwyczaje i obrzędy".

Będą także warsztaty międzypokoleniowe „Glinofrajda" – warsztaty sensoceramiczne z Agnieszką Grabowską, która tworzy zarówno ceramikę, jak i unikalną biżuterię, kompozycje florystyczne, projektuje torby i ubrania, a także rysuje. Zajęcia w dwóch grupach o godz. 16 oraz o godz. 18

Ponadto „Jak to z tymi wiankami było" – warsztaty wicia wianków i zielarskie opowieści Moniki Woźniak o rytuałach i tradycjach związanych z wyplataniem wianków, m.in. o obrzędach związanych z Nocą Świętojańską oraz o ziołach, których używano do wykonywania wianków – ich znaczeniu i zastosowaniu. Grupy od godz. 16 oraz od godz. 17.30.

Na Etno Pikniku znajdzie się również stoisko rękodzielnicze twórczyń ludowych Teresy Janakowskiej i Ireny Sapiejki, na którym znajdą się prace wykonane w technice haftu ręcznego ziemi sieradzkiej oraz prace szydełkowe. W godzinach 16 – 19 poprowadzą warsztaty rękodzielnicze.

Zadanie ,,Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024″.

Źródło: UM Zduńska Wola