Eksperci o zmianach w Zduńskiej Woli: Imponujące!

2

Zduńska Wola znów w elitarnym gronie. Urząd zaprezentował nasze miasto podczas prestiżowej konferencji międzynarodowej. Taką szansę otrzymało tylko sześć polskich samorządów. To krok do aktywnego udziału Zduńskiej Woli w Światowym Forum Miejskim ONZ.

– Nie było łatwo się zakwalifikować – opowiada Michalina Łagunionok z Biura Strategii i Rozwoju Miasta. – Najpierw organizatorzy oczekiwali opisania projektów, które wskazują, że miasto idzie drogą zrównoważonego rozwoju. Na tym etapie nasza aplikacja została oceniona jako „imponująca" – wspomina. 

Urząd przedstawił w niej kompleksowy program walki ze smogiem, który obejmuje dopłaty do wymiany pieców węglowych, termomodernizację kamienic, rozbudowę ciepło- i gazociągów. Pokazał inwestycje w energooszczędne oświetlenie uliczne, autobusy elektryczne oraz strategię przywracania miasta rowerzystom i pieszym. Ekspertów zainteresował też rozwój Kępiny oraz projekty integrujące mieszkańców, jak plac zabaw dla dzieci pełno- i niepełnosprawnych oraz międzypokoleniowy skwer na pasażu Powstańców Śląskich (w przyszłym roku powstanie tu miejsce spotkań dla seniorów i młodzieży z fontanną, amfiteatrem czy piłkarzykami).

– Eksperci byli pod wrażeniem zmian, które zachodzą w Zduńskiej Woli. Szczególnie wysoko ocenili naszą troskę o jakość życia mieszkańców i ochronę środowiska – opowiada Michalina Łagunionok.

By jednak otrzymać szansę zaprezentowania się na forum należało jeszcze przedstawić wyzwanie, z którym miasto się zmaga.

– To dla nas idealny moment. Jesteśmy na etapie prac nad nową strategią rozwoju Zduńskiej Woli, przeprowadziliśmy konsultacje z mieszkańcami, więc mamy już wstępnie zdefiniowane problemy. Wiemy, co utrudnia naszemu miastu rozwój – mówi Łagunionok.

Podczas konferencji urząd zaprezentował zjawisko, które nazwał „ciążeniem miasta ku metropolii".

– Oczywiście, wspominaliśmy, że walczymy ze smogiem, że się wyludniamy, że starzeje się nasze społeczeństwo. To jednak dotyczy wszystkim średnich miast w Polsce – mówi Łagunionok. Zduńską Wolę wyróżnia położenie. – Jesteśmy na tyle blisko Łodzi, że coraz więcej osób chce tam się uczyć i pracować. Jednocześnie na tyle od niej daleko, że uciążliwe dojazdy skłaniają ich ostatecznie do przeprowadzki – wyjaśnia Michalina Łagunionok, która przedstawiła Zduńską Wolę na forum ekspertów.

Na konferencji zaprezentowano tylko kilka miast Unii Europejskiej, m.in. słoweński Maribor, niemieckie Essen czy hiszpańskie Vitoria Gasteiz. Spośród polskich miast, w elitarnym gronie – prócz Zduńskiej Woli – znalazły się tylko Kielce, Jaworzno, Iława, Piaseczno i Skawina. Konferencja odbyła się on-line.

– Cieszymy się, że europejscy eksperci wysoko oceniają zmiany, które następują w naszym mieście – mówi prezydent Konrad Pokora. – Zaproszenie do tej konferencji to duże wyróżnienie, ale to dopiero początek drogi. W 2022 r. w Katowicach odbędzie się Światowe Forum Miejskie ONZ. Chcemy w nim aktywnie uczestniczyć, promując nasze miasto wśród delegatów z całego świata – mówi.

Konferencję zorganizowała Europejska Sieć Wiedzy o Miastach z siedzibą w Hadze oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Prezentacja na tym forum to kolejne w ostatnim czasie wyróżnienie dla naszego miasta. W listopadzie br. Polski Fundusz Rozwoju wybrał Zduńską Wolę do prestiżowej imprezy programistycznej Hackathon dla Miast. Zakwalifikowano do niej tylko cztery samorządy spośród kilkudziesięciu zgłoszonych kandydatur.

źródło: UM Zduńska Wola