Ekologiczne zioła od Portugalczyków trafiły do Zduńskiej Woli

DSC_9416
fot. UM Zduńska Wola

Z okazji pierwszego dnia wiosny Portugalczycy przygotowali zduńskowolanom biodegradowalne doniczki z nasionami ziół. To początek kolejnego pilotażu zagranicznego startupu w Zduńskiej Woli.

Do zduńskowolan trafiło ponad sto doniczek wyprodukowanych na bazie kompostu wraz z nasionami ziół. Mieszkańcy mogą zasadzić je w swoich przydomowych ogródkach lub na balkonach. Biodegradowalne doniczki przyjechały do Zduńskiej Woli aż z Portugalii. To nowatorski produkt startupu Spawnfoam. Firma przetestuje je właśnie w Zduńskiej Woli.

– Portugalczycy zainteresowali nas swoim projektem, bo łączy innowacje z troską o środowisko naturalne. Jeśli produkt się sprawdzi i trafi do masowej sprzedaży, może pomóc w ograniczeniu produkcji plastikowych donic, które po wysadzeniu roślin od razu trafiają do kosza – zauważa prezydent Konrad Pokora, który wspólnie z twórcami startupu rozdawał dziś pierwsze ekodoniczki na ulicy Łaskiej i w Parku Miejskim.

Kolejne trafią do zduńskowolskich podstawówek.

- Chcemy zaangażować dzieciaki do wspólnej akcji i pokazać im, jak razem zazieleniać świat – zapowiada Pedro Mendes. Uczniowie nie tylko będą uprawiali własne zioła, ale również zaopiekują się bukami. – Przywieziemy je w specjalnych biodegradowalny kontenerach i wspólnie posadzimy w wybranej części Zduńskiej Woli. Na naprawdę długie lata będzie to symbol naszej współpracy – dodaje z dumą Pedro.

Dla Portugalczyków działania realizowane w Zduńskiej Woli to test przed wprowadzeniem produktu na rynek. 

– Wybraliśmy wasze miasto, bo jest nie tylko piękne, ale wyróżnia się na tle innych europejskich ośrodków otwartością na współpracę z innowatorami. To wyjątkowe podejście, które bardzo cenimy – mówi Pedro Mendes.

To nie jest pierwszy zagraniczny startup, który interesuje się naszym miastem. Sztuczna inteligencja pomaga zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w Szkole Podstawowej nr 5. Zbiera ona dane o poborze energii z sieci i energii wytwarzanej przez panele fotowoltaiczne zainstalowane na dachu. Algorytmy firmy Celanstock po zebraniu danych dokonają wieloaspektowe analizy i przedstawią rekomendację zmian, dzięki którym szkoła będzie mogła ograniczyć zużycie prądu.

źródło: UM Zduńska Wola